"Pawełek i cała reszta", "Wojna w Kuropatkach" i "Truchlin. Biała komnata". Literatura dziecięco-młodzieżowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 13:12
W pomikołajkowym wydaniu audycji "Czytelnia" omawialiśmy książki adresowane do młodszego odbiorcy: "Pawełek i cała reszta" Jacka Galińskiego, "Wojna w Kuropatkach" Katarzyny Ryrych i "Truchlin. Biała komnata" Vojtěcha Matocha.
W audycji mówić będziemy o najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży
W audycji mówić będziemy o najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieżyFoto: Twin Design/Shutterstock

"Pawełek i cała reszta"

Pawełek nie ma lekko. Marzy o tym, by mieć psa, walczy o przywrócenie drożdżówek w szkolnym sklepiku i chce w końcu zagrać w popularną strzelankę. Niestety, życie nijak się ma do jego wyobrażeń. Pies się pojawia, ale jakiś taki dziwny. W grę od razu się przegrywa mimo solidnej podbudowy teoretycznej, a dorośli jak zwykle nic nie rozumieją…

"Wojna w Kuropatkach"

Kuropatki. Miła, mała wioska, gdzie Mela i jej młodsza siostra Ada uwielbiają spędzać wakacje. Jest las, a w nim jagody i grzyby, jest malutkie jeziorko, a nad nim Port Piratów… Ale tegoroczny pobyt dziewczynek nie będzie tak beztroski jak poprzednie. Do lasu nie wolno wchodzić, psa Bajbusa niepokoją policyjne syreny, a w niektórych domach nocami palą się zielone latarnie.

Bo w Kuropatkach trwa wojna, choć nikt o niej nie wie.

"Truchlin. Biała komnata"

Truchlin to mroczna dzielnica Pragi, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu: nie działa tu elektryczność ani inne współczesne wynalazki. Jest lato, minęło kilka miesięcy od ostatnich przygód Jirki i En. Tajemnica Truchlina została ujawniona, co zupełnie zmieniło życie jego mieszkańców. Świat Jirki też wywrócił się do góry nogami. Rodzice mu nie ufają, chodzi do innej szkoły, ale to jeszcze nie koniec zmian. Jirka wolałby już nigdy więcej nie wracać na Truchlin, tymczasem pewnego deszczowego wieczora odwiedza go dawno niewidziany przyjaciel z wieścią, że En zniknęła. Co planuje En? Ostatnim hasłem wyszukiwanym przez nią w internecie była "Biała Komnata". Gdzie jej szukać i co się w niej kryje? Czy przyjaźń ma sens, jeśli przyjaciele nie mówią sobie wszystkiego? I najważniejsze: czy istnieje sposób, by ocalić Truchlin? Niewiadome się mnożą, a historia ani na chwilę nie traci tempa. Truchlin.

Biała Komnata – trzecia, finałowa część bestsellerowej czeskiej serii dla młodzieży autorstwa Vojtěcha Matochy – to dynamiczna, pełna emocji i przygód opowieść z pobudzającymi wyobraźnię czarno-białymi ilustracjami Karla Osohy. Na podstawie Truchlina powstaje pełnometrażowy film fabularny, seria doczekała się też komiksowej kontynuacji.

[opisy książek pochodzą od wydawców]

Posłuchaj
28:45 Dwójka czytelnia 11.12.2022.mp3 Jacek Galiński "Pawełek i cała reszta", Katarzyna Ryrych "Wojna w Kuropatkach", Vojtěch Matoch "Truchlin. Biała komnata" (Czytelnia/Dwójka) 

Gośćmi audycji będą Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 11.12.2022

Godzina emisji: 12.30

pg/kor

Czytaj także

O dzieciństwie nie zawsze szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 16:20
Tym razem przyjrzeliśmy się następującym książkom: "Małe rączki" Andresa Barby oraz "Kąkol" Zośki Papużanki.
rozwiń zwiń