Polskie Radio
Section05
dzieciństwo

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa

Adaptacja w przedszkolu. Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w nowej rzeczywistości?

W wielu placówkach rozpoczynają się zajęcia adaptacyjne. Swoisty "trening" przeznaczony jest dla najmłodszych - dzieci, które od września rozpoczną swoją przygodę w przedszkolach i żłobkach. Dla wielu rodziców oznacza to łzy, protesty i prośby o wspólny powrót do domu. Jak zaznaczyła w Trójce psycholog Magdalena Chorzewska, "kiedy rodzic jest spokojny, cierpliwy i pozytywny, wtedy dziecko dostaje najlepsze wsparcie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan przedszkole dzieci dzieciństwo

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

Wakacje: rodzinny czas odpoczynku i powrotów do Polski

Z praktycznego punktu widzenia przerwa w nauce szkolnej dzieci, długie dni i sprzyjająca aura to doskonały czas na przeprowadzkę lub powrót z emigracji rodziców z dziećmi do ojczyzny. Sprawa komplikuje się, gdy spojrzymy na nią z perspektywy potrzeb i możliwości dziecka. Bo to co w pierwszej fazie powrotu może być wakacyjną przygodą, ułatwiającą kontakty z rówieśnikami a nawet wejście w społeczność lokalną, na kolejnych etapach może powodować przemęczenie, drażliwość czy utrwalać całe spektrum objawów szoku kulturowego – mówi Michalina Jarmuż, psycholog, ekspertka ds. zarządzania wielokulturowością w gminie Lesznowola.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim dzieci dzieciństwo wychowanie szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci wakacje Małgorzata Frydrych

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

"Rysowałem mapy idealnego kraju". Czesław Miłosz o swoim dzieciństwie

– Szczęśliwe wydarzenia w dzieciństwie pomagają nam w życiu późniejszym. Moje było "dość urozmaicone" ze względu na I wojnę światową i rewolucję w Rosji. Ale szczęśliwe momenty też były: kiedy w Szetejniach sobie hasałem. To było bardzo szczęśliwe – opowiadał przed mikrofonem Radia Wolna Europa w 1997 roku Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Litwa II RP Kresy literatura wspomnienie poezja dzieciństwo

"Usłyszeć Dzieci" - inicjatywa Agaty Kornhauser-Dudy w serwisie specjalnym Polskiego Radia

Akcja "Usłyszeć Dzieci" została zainicjowana przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Jej celem jest zachęcenie dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Polskie Radio przygotowało specjalny serwis poświęcony akcji: uslyszecdzieci.polskieradio.pl, w którym można obejrzeć filmy poradnikowe przygotowane w ramach kampanii oraz materiały z anten Polskiego Radia poświęcone akcji.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu dzieci dzieciństwo Agata Kornhauser-Duda pomoc psychologia psychologia dziecięca

OPINIA Stop agresywnemu lobby LGBT. Nie uwierzysz, kto na ulicach i w sieci protestuje przeciw propagandzie gender

Czerwiec jako miesiąc "dumy" dla grup LGBT staje się tematem coraz szerszych dyskusji, a ostatnio także protestów. Do głośnych wystąpień przeciw wykorzystywaniu szkół w procesie ideologizacji i indoktrynacji dzieci i młodzieży agendą gender dochodzi w różnych miejscach Europy i świata. Ostatnio działo się tak w USA i w Holandii, gdzie przeciw nachalnej promocji transseksualizmu protestowali również homoseksualiści i... streamerzy najpopularniejszych gier online.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT LGBT dzieci dzieciństwo społeczeństwo rodzina KULTURA szkoła USA Holandia protest Europa

Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. Nowa wystawa w Zamku Ujazdowskim

W niektórych miejscach świat dzieciństwa króluje nie tylko 1 czerwca. Jednym z nich jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej". Ekspozycja prezentuje rzeczywistość młodych ludzi, nie tylko w bajkowej odsłonie, widzianą oczami artystów.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dzieciństwo

Rosjanie uderzają w najmłodszych. Rzecznik praw dziecka: przywróćmy ukraińskim dzieciom świat sprzed wojny

Trzeba przywrócić ukraińskim dzieciom świat, który znały sprzed wojny - mówi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w rozmowie z tygodnikiem "Gazeta Polska". Dodaje, że gdyby każdy region w Europie wsparł finansowo odbudowę jednej szkoły, "udałoby się szybko przywrócić dzieciom normalność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Dziecka wychowanie dzieci dzieciństwo wojna 2023 wojna na Ukrainie Ukraina emigracja społeczeństwo

"Mogły tworzyć historię". Poruszające słowa prezydenta Ukrainy o dzieciach, które stały się ofiarami agresji Rosji

"Na liście niewinnych dziecięcych ofiar agresji rosyjskiej jest już co najmniej 500 naszych dzieci" - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem serwisu Telegram. Wymienił imiona i wiek kilku zabitych dzieci, z których jedno miało zaledwie dwa dni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski dzieci dzieciństwo Rosja zbrodnie wojenne Europa ŚWIAT

"Świat pierwszych elementów". Rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Jeden z największych twórców XX-wiecznej polskiej literatury, Gustaw Herling-Grudziński, urodził się 20 maja 1919 roku. – Mój kraj lat dziecinnych muszę nosić w sercu, bo w rzeczywistości jego już prawie nie ma – opowiadał pisarz w archiwalnym radiowym nagraniu.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński dzieciństwo Kielce Kielecczyzna świętokrzyskie wspomnienie Włodzimierz Bolecki literatura

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Karolina Osińska: chcę by moje dziecko miało korzenie, dom i ojczyznę

Do ósmego roku życia myślałam, że to standardowy sposób życia. Rodziny często przeprowadzają się w nowe miejsca. Dopiero później zaczęłam się zastanawiać, że moje koleżanki jadą na weekend do babci albo umawiają się do kina ze znajomymi z sąsiedztwa, bo znają się od urodzenia. Dla mnie normą było wielojęzyczne i wielokulturowe towarzystwo w szkołach międzynarodowych, lotniska i walizki – wspomina Karolina Osińska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzicielstwo rodzice dzieci dzieciństwo Dziecko w drodze młodzież wychowanie dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność ojczyzna Małgorzata Frydrych