O dzieciństwie nie zawsze szczęśliwym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 16:20
Tym razem przyjrzeliśmy się następującym książkom: "Małe rączki" Andresa Barby oraz "Kąkol" Zośki Papużanki.
Okładki książek omawianych w audycji
Okładki książek omawianych w audycjiFoto: materiały prasowe

Posłuchaj
35:37 Czytelnia 23.05.21 Szymankiewicz O książkach "Małe rączki" Andresa Barby oraz "Kąkol" Zośki Papużanki (Czytelnia/Dwójka)

 "Małe rączki" to druga po znakomicie przyjętej przez krytykę i czytelników "Świetlistej Republice" powieść hiszpańskiego autora. W tej niewielkiej książce, gdzie poetyka horroru styka się powieścią psychologiczną, autor znów zajmuje się tematem, który niezmiennie go fascynuje – dziećmi. Opisuje losy dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka, a jej pojawienie się wyzwala w pozostałych wychowankach instynkty, jakich nikt się nie spodziewa.

"Kąkol" to powieść o powrocie do wakacji spędzanych na wsi, do przyrody, dzieciństwa – trudnego, naznaczonego niewyjaśnionym międzypokoleniowym konfliktem ludzi przymuszonych do bycia ze sobą. Narratorka patrzy na świat oczami kilkunastoletniego dziecka, rozdartego między ojcem, pełniącym funkcję autorytetu, ale dalekim i zdominowanym przez swojego ojca, a matką, która jest postacią idealną, niezwykłą – lecz odrzuconą przez rodzinę męża, nieumiejącą się odnaleźć. Dziecko nie umie wytłumaczyć sobie zależności, którym podlega, w które zostało wrzucone – i próbuje znaleźć w własne miejsce, odrzucić poczucie winy.

(opisy wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 23.05.2021

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

"Krew na rękach moich"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 11:00
W cyklu "To się czyta" od poniedziałku (17.05) prezentowaliśmy fragmenty książki "Krew na rękach moich" Wacława Holewińskiego. Czytał Szymon Kuśmider.
rozwiń zwiń