Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:00
- To była legendarna, sensacyjna opowieść sprzed wojny, którą znałem od dziecka. Nie miała jednak ani początku, ani końca. Musiałem się nią zająć i mam poczucie, że ustaliłem jej finał - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz.
Audio
  • Łazarewicz na tropie przedwojennej zagadki (Literatura Non Fiction/Dwójka)
Okładka autorem książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Okładka autorem książki "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"Foto: mat. promocyjne

Seidler663.jpg
Tragiczny finał afery mięsnej, czyli reportaże sądowe PRL

W audycji spotkaliśmy się z autorem książki "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", który przeprowadził dziennikarskie śledztwo próbując rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Rita Gorgonowa popełniła zbrodnię, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

Gorgonowa została skazana w jednym z najgłośniejszych procesów Polski międzywojennej za zabójstwo 30 grudnia 1931 Elżbiety (Lusi) Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby, któremu prowadziła dom. - Kiedy kilka lat temu córka Rity zapowiedziała, że będzie zabiegać o rehabilitację matki, zobaczyłem ze zdziwieniem, że spotkało się to z dużym odzewem społecznym. Ta sprawa ciągle poruszała opinię publiczną. Winna czy nie? Musiałem to sprawdzić - powiedział gość audycji.

Przypomniał także, że akta tej głośnej sprawy, do których dotarł, ocalały cudem. - Gdyby były we Lwowie, wywieźliby je Rosjanie po zajęciu miasta. One trafiły do Krakowa i tam zajął się nimi biegły Zakładu Medycyny Sądowej, który ukrył je w domu. Po wojnie wyjechał z Polski, ale akta, które zostawił w kraju, zostały odnalezione - opowiadał Cezary Łazarewicz.

Czy można jeszcze można zmienić losy głośnego procesu? Czy pojawił się dowód, który pozwoli na rozwiązanie zagadki i rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności za zbrodnię? Kto dokonał zabójstwa i jakie były dalsze losy Rity Gorgonowej po amnestii w 1939 roku? O tym w nagraniu audycji, w której rozmawialiśmy także o książce Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza "1968" oraz przedstawiliśmy nowe czasopisma z reportażem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek (cykl "Literatura non-fiction")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz, reportażysta)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 21.30 

mko/jp

 

Czytaj także

Engelking: "Moja walka" to znakomita klęska

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 20:00
Norweski pisarz zakończył rozpisaną na 6 tomów powieść, w której postanowił drobiazgowo opisać swoje życie. Wojciech Engelkin mówił w Dwójce, że założenie całkowitej prawdy i braku redagowania życiorysu okazało się dla Knausgarda niemożliwe do zrealizowania.
rozwiń zwiń