"Moja walka" Knausgarda. "Bleblanie" o codzienności czy arcydzieło?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 13:00
- Fenomen polega na tym, że Karl Ove Knausgard pisząc o sobie, pisze także trochę o nas - uważa Justyna Sobolewska. - "Moja walka" to powieść autobiograficzna, w której jest miejsce dla czytelnika.
Audio
  • "Moja walka" Karla Ove Knausgarda, czyli jak napisać radykalną autobiografię (Inny stan skupienia/Dwójka)
W pierwszej części Mojej walki Karl Ove (na zdj.) szokował naturalistycznym spojrzeniem na alkoholizm i śmierć. W drugiej - z bezwzględną szczerością pisał o ojcostwie i małżeństwie. Co będzie dalej?
W pierwszej części "Mojej walki" Karl Ove (na zdj.) szokował naturalistycznym spojrzeniem na alkoholizm i śmierć. W drugiej - z bezwzględną szczerością pisał o ojcostwie i małżeństwie. Co będzie dalej?Foto: Popperipopp/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Trzecia część książki, na punkcie której oszaleli Norwegowie, właśnie ukazuje się w języku polskim i jak zwykle wzbudza emocje. - Dla mnie Knausgard to jest pisarz, który ma w rękach talent, ale niewiele w głowie i potrafi tylko "bleblać" o codzienności - mówi Leszek Bugajski. I dodaje, że tę książkę super się czyta, tylko nie wiadomo po co.

Ale są też tacy, którzy uważają że "Moja walka" to największe jak dotąd wydarzenie literackie XXI wieku, czyniące z infantylizacji i banalizmu atrakcyjną metodą twórczą, która potrafi uzależnić jak crack…

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Justyna Sobolewska, Leszek Bugajski, Karol Owczarek (krytycy literaccy)

Data emisji: 12.11.2015

Godzina emisji: 21.30

kul/jp

Czytaj także

Pisanie jako sposób na mrok życia. Rozmowa ze Stefanem Chwinem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 10:00
- Warto czasem opisać, choćby wieczorem, chwilę dnia, której się nie doceniło. Przez to można ją uchwycić i wzmocnić. To jest uzdrawiające – mówił w Dwójce znakomity pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy i jego ojciec. Starcie geniuszy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 16:14
Z jednej strony znakomity malarz i krytyk sztuki. Z drugiej – jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Spotkanie w rodzinie takich osobowości musiało rodzić napięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Przybyszewska. Historia zapomnianej rewolucjonistki

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
- Rzeczywistość rewolucji francuskiej ją urzekła - opowiadała prof. Ewa Graczyk o postawie życiowej Stanisławy Przybyszewskiej, oryginalnej dramatopisarki zmarłej 80 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szepczę, wrzeszczę, mruczę". Świetlicki intensywnie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 15:00
– Śpiewanie jest trochę niemęskie. Śpiewam tylko przy goleniu. Bardzo pięknie, ale nikt tego nie słyszy – mówił znakomity poeta i piosenkarz Marcin Świetlicki.
rozwiń zwiń