Szedł mostem czy przez most? Wypadki polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:00
- Wcześniej dominowały w naszym języku połączenia bezpośrednio z formą przypadkową, na przykład "umrzeć głodem" - tłumaczył prof. Jerzy Podracki w audycji poświęconej poprawnym konstrukcjom przyimkowym.
Audio
  • Jak dobrze składać zdania z przyimkami? (Nasz język współczesny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

- Pod koniec XIX wieku pojawiały się już wątpliwości, czy czasownik "patrzeć" łączy się bezpośrednio z dopełniaczem - "patrzeć szkoły" - czy jednak występuje tu przyimek "na" - przywoływał prof. Podracki jeden z przykładów na rywalizację między połączeniami tradycyjnymi a przyimkowymi.

Co jednak z poprawnością takich współczesnych formuł, jak "iść mostem", "pracować nocą" czy "podręcznik fizyki"? Czy konieczne są tu przyimki?

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: prof. Jerzy Podracki (językoznawca)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mz

Czytaj także

Kiedy oczy zamieniają się w oka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:00
- Jeśli w języku zostają dwie podobne do siebie formy, po jakimś czasie zaczynają one mieć różne znaczenie - przypominał prof. Radosław Pawelec, opowiadając o wpływie gramatyki na leksykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy "rok" był "latem", a "kolęda" "kolendą"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 20:00
– Mamy "jeden rok", ale "dwa, trzy lata". To tylko pozorna nieregularność – mówiła dr Agata Hącia w pierwszej w nowym roku audycji "Nasz język współczesny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklinacja i inne trudne przypadki w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 19:00
To, że nasz język należy do skomplikowanych, nie kwestionuje chyba nikt. Co jednak przysparza w nim najwięcej trudności? O tym rozmawialiśmy z prof. Radosławem Pawelcem.
rozwiń zwiń