REKLAMA

Deklinacja i inne trudne przypadki w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 19:00
To, że nasz język należy do skomplikowanych, nie kwestionuje chyba nikt. Co jednak przysparza w nim najwięcej trudności? O tym rozmawialiśmy z prof. Radosławem Pawelcem.
Audio
  • Prof. Radosław Pawelec o największych wyzwaniach w języku polskim (Nasz język współczesny/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Flickr/greeblie

Zdaniem językoznawcy, jednym z największych wyzwań w naszym języku jest odmiana rzeczowników, przymiotników i liczebników przez przypadki.

- Mamy co najmniej trzy deklinacje, w każdej deklinacji siedem przypadków i dwie liczby. Do tego w każdym przypadku i w każdej liczbie są różne końcówki. To robi liczbę stu kilkudziesięciu końcówek, jakie może mieć polski rzeczownik – podkreślił gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy również o trudnościami, jakie z językiem polskim mają obcokrajowcy, i o tym, że za granicą spółgłoski takie jak "s,sz, ś" "z ż ź" "c, cz, ć" są trudne do rozróżnienia.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Rozmawiała: Małgorzata Tułowiecka

Gość: prof. Radosław Pawelec (językoznawca)

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jp

Czytaj także

Spolegliwy mężczyzna robi językowe psikusy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 16:00
– Obcokrajowcy uczący się języka polskiego nie są w stanie przez długi czas tego zrozumieć, bo to zupełnie nielogiczne – mówiła dr Agata Hącia o pewnym gramatycznym figlu polszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak z kulturą mówić o niepełnosprawnych?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 15:00
– Losy słów, które odnoszą się do różnych rodzajów niepełnosprawności, są skomplikowane. Ich dawne znaczenia dziś uchodzą za negatywne – mówił prof. Radosław Pawelec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wiosną brzmi w trzcinie?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:00
W "Naszym języku współczesnym" rozmawialiśmy o nazwach wiosennych ptaków i owadów. A naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karabela z bakaliami. Polska egzotyka językowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 15:30
Najdawniejszymi śladami egzotycznych języków w polszczyźnie są słowa orientalne, przede wszystkim tatarsko-tureckie. Niektóre z nich mają ciekawą historię.
rozwiń zwiń