Co łączy Koluszki z Mikołajem, czyli językowe zagadki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 19:40
Jak powstała nazwa Koluszki i jak nazwa rodowa przekształca się w nazwę miejscową – to pytania i zagadki, jakie pojawiły się w Dwójkowej audycji.
Audio
  • Co łączy Koluszki z Mikołajem, czyli językowe zagadki (Nasz język współczesny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Dean Drobot /Shutterstock.com

Jak mówiła w Dwójce dr Agata Hącia, Koluszki to nazwa pochodząca od używanego niegdyś zdrobnienia imienia Mikołaj. Miejscowość ta oddalona o niecałe 40 kilometrów od Łodzi powiązana jest również z nazwą rodową, czyli taką która była stosowana jako przezwisko danego rodu.

- I tak, gdy mówiono "Koluszki", to miano na myśli ród Koluszków, za sprawą których miejscowość, w której mieszkali, ostatecznie też nazwano Koluszkami - powiedziała dr Agata Hącia.

W nagrania audycji dowiemy się również, czym są nazwy patronimiczne i dzierżawcze, a także jakie jest pochodzenie nazwy miasta Chorzów.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni) 

Data emisji: 11.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jsz

Czytaj także

Językowe brudy, czyli nieczysta polszczyzna

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 20:00
W audycji "Nasz język współczesny" przyjrzeliśmy się frazeologii, synonimom, nazwom własnym i pospolitym oraz eufemizmom związanym z brudną stroną naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w gaju. Majówka z językiem polskim

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 18:30
W audycji z cyklu "Nasz język współczesny" o słowach i wyrażeniach związanych z majem rozmawialiśmy z językoznawczynią dr Agatą Hącią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graniasty, izabelowy i inne kolory polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 20:00
Czy graniasty oznacza kolor szarogranatowy, szary jak granit czy deseń w różnobarwne plamy? M.in. o tym rozmawialiśmy w audycji "Nasz język współczesny". Ale zaczęliśmy od białego.
rozwiń zwiń