Polskie Radio
Section05
Maj

Pogoda na majówkę 2024. Ile stopni? Gdzie deszcz? IMGW o szczegółach prognozy

- W ostatnim czasie pogoda miała chyba focha na nas, bo niezbyt nas rozpieszczała, ale idzie długi weekend, więc stwierdziła, że zrobi nam przyjemność i przyprowadzi do nas bardzo ciepłe masy powietrza - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych pogoda prognoza pogody Grzegorz Walijewski IMGW majówka długi weekend weekend społeczeństwo

Pierwsza komunia święta – przeżycie religijne czy "małe wesele"?

Maj to miesiąc matur, ale także i pierwszych komunii świętych. W tym roku po raz pierwszy od dwóch lat odbywają się one bez restrykcji sanitarnych. Jak się okazuje, przygotowania do komunii nie są ani proste, ani tanie, zwłaszcza jeżeli po serii wydatków na strój i prezenty, komunię świętujemy w restauracji. – Jakbyśmy przeliczyli potrawy i kalorie, które przyjmujemy przez te kilka godzin, to jest takie "małe wesele" – stwierdza Tomasz Strugała, wicedyrektor jednego z najstarszych hoteli w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski religia dzieci Kościół katolicki prezenty pieniądze

W majowy weekend na drogach więcej policji - w tym nieoznakowane patrole i policjanci z grup SPEED

- W czasie długiego majowego weekendu na drogach w całej Polsce pojawi się więcej policyjnych patrol - wyjadą m.in. nieoznakowane radiowozy oraz grupy SPEED - powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Najwięcej policji będzie na drogach podczas wyjazdów i powrotów.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze POLSKA kierowcy policja służby i bezpieczeństwo radio kierowców online Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowcow drogi wypadek regiony

POGODA Niedzielny wieczór i noc deszczowe; możliwe opady śniegu

Układ niskiego ciśnienia nad Polską powoduje intensywne opady deszczu i burze, które utrzymywać się będą przez całe niedzielne popołudnie i noc. Na Warmii i Mazurach w nocy temperatura może spaść do zera, spadnie też kilka centymetrów śniegu - przekazała Ewa Łapińska, dyżurna synoptyk IMGW. Instytut wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla prawie całego kraju. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IMGW pogoda prognoza pogody środowisko wiosna klimat przyroda

17. Wiosna Jazzowa. "Andrzej Zaucha – Songbook" [ZOBACZ WIDEO]

Na fale radiowej Jedynki zawitało Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa. W tym roku zagrał m.in. Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr, a to wszystko w ramach niezwykłego przedsięwzięcia "Andrzej Zaucha – Songbook". Koncert transmitowaliśmy na antenie i Facebooku radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Zakopane Janusz Szrom