Różne twarze tercjana, czyli szkolne zagadki w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 19:13
Jak mówiło się kiedyś na woźnego, a jak nazywano pedagoga w szkole podstawowej? O to pytaliśmy słuchaczy wraz z dr Agatą Hącią.
Audio
  • Szkolne zagadki językowe (Nasz język współczesny/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Syda productions/Shutterstock.com

Wśród zagadek znalazło się pytanie o tercjana lub pedela, czyli popularne niegdyś określenia woźnego w szkole. Jak zdradziła bowiem Małgorzata Tułowiecka, w niektórych szkołach osoba ta pełniła ważną funkcję kontrolną... Za spóźnienie tercjan mógł bowiem wbić uczniowi do dzienniczka pieczątkę ze stosowną adnotacją.

– Tercjan to zapożyczenie łacińskie ze słowa tertianus, które oznaczało "należący do trzeciej grupy ludzi" – tłumaczyła od strony etymologicznej dr Agata Hącia. – Sformułowanie to odwoływało się do rozwarstwienia społecznego starożytnego Rzymu.

Gdzie w literaturze znajdziemy dawne określenie woźnego i jak wiele znaczeń ma słowo bakalarz? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi Małgorzata Tułowiecka

Gość: Agata Hącia (językoznawczyni) 

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

Co łączy Koluszki z Mikołajem, czyli językowe zagadki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 19:40
Jak powstała nazwa Koluszki i jak nazwa rodowa przekształca się w nazwę miejscową – to pytania i zagadki, jakie pojawiły się w Dwójkowej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żniwa, upał, wakacje. Słowa, które mówimy latem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 19:00
W audycji "Nasz język współczesny" wspólnie ze słuchaczami zajrzeliśmy do katalogu wyrazów nieodłącznie kojarzących się z czasem kanikuły, a także opowiedzieliśmy o pochodzeniu słów związanych z latem.
rozwiń zwiń