Z Mchem czy Mechem? Ta trudna odmiana nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 14:45
W audycji "Nasz język współczesny" wyjaśniliśmy m.in., jak to jest z odmianą polskich nazwisk. Kłopotliwa jest choćby sytuacja, gdy nazwisko brzmi tak samo jak rzeczownik pospolity…
Audio
  • Z Mchem czy Mechem? Ta trudna odmiana nazwisk (Nasz język współczesny/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Habrus Liudmila/shutterstock.com

Mówię o panu Dębie czy o panu Dąbie? Nie ma pana Kozła czy pana Kozioła? Rozmawiam z panem Mchem czy Mechem? Jak się okazuje, w zależności od długości wyżej wymienionych nazwisk mamy do wykorzystania dwa wzorce odmiany (choć ten drugi traktowany jest raczej fakultatywnie).

Jakie to wzorce? Jak powinna wyglądać odmiana nazwisk żeńskich (Idę z panią Nowak czy panią Nowakową?). I dlaczego szukając deklinacyjnego paradygmatu, "powinniśmy wziąć pod uwagę zakończenie fonetyczne nazwiska, nie ortograficzne"?

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mz

Czytaj także

Żniwa, upał, wakacje. Słowa, które mówimy latem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 19:00
W audycji "Nasz język współczesny" wspólnie ze słuchaczami zajrzeliśmy do katalogu wyrazów nieodłącznie kojarzących się z czasem kanikuły, a także opowiedzieliśmy o pochodzeniu słów związanych z latem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różne twarze tercjana, czyli szkolne zagadki w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 19:13
Jak mówiło się kiedyś na woźnego, a jak nazywano pedagoga w szkole podstawowej? O to pytaliśmy słuchaczy wraz z dr Agatą Hącią.
rozwiń zwiń