Innowacje językowe to nie tylko nowe wyrazy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:20
– Innowacje mogą być związane z bieżącym życiem kulturalnym i społecznym, ale wynikają też z długotrwałych procesów w języku – mówił prof. Radosław Pawelec.
Audio
  • Prof. Radosław Pawelec opowiada o innowacjach językowych (Nasz język współczesny/Dwójka)
Hasło dyeta w Słowniku języka polskiego Samuela Lindego z XIX w. Od tamtego czasu znaczenie tego wyrazu zmieniło się w bardzo dużym stopniu
Hasło "dyeta" w "Słowniku języka polskiego" Samuela Lindego z XIX w. Od tamtego czasu znaczenie tego wyrazu zmieniło się w bardzo dużym stopniuFoto: Polona/domena publiczna

Innowacje to nowe formy w języku. – Najczęściej kojarzy się je z nowym wyrazem, np. zapożyczonym z języka obcego, jak "skaner" i "skanować" – opowiadał językoznawca. – Może to być też nowy polski wyraz. Popularnym sposobem jego tworzenia jest uniwerbizacja, czyli ściąganie dwóch form do jednej, jak w wyrazach "zimówka", "wylotówka" czy starszych "motorówka" i "zawodówka" – tłumaczył.

Innowacje to także nowe znaczenia starych wyrazów ("dedykowana benzyna") nowa forma gramatyczna (np. zamieniony przypadek), wreszcie - nowe głoski. W tej ostatniej grupie innowacji prof. Radosław Pawelec widzi bardzo poważne zagrożenie dla polskiej wymowy, które dokumentują także zatrważające wyniki badań już sprzed kilkunastu lat.

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: prof. Radosław Pawelec (językoznawca)

Data emisji: 4.03.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Zaimki - słowa, które "podszywają się" pod inne słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:55
W audycji "Nasz język współczesny" pytamy, czym są zaimki i jakie sprawiają nam kłopoty. Tajemnice zaimków odkrywa przed naszymi słuchaczami językoznawca prof. Andrzej Markowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajniki wymowy: sześćset, szejset czy seśset?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 16:15
- Niektóre liczebniki sprawiają problemy nie tylko w odmianie, lecz także te związane z wymową - przyznaje językoznawca dr Jarosław Łachnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Purysta, pan języka, abnegat. Którym z nich jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 13:55
Jedni chcą językową "czystość" chronić za wszelką cenę, inni pozostawiają język jego własnemu żywiołowi. Kto logizuje w języku, a kto jest perfekcjonistą? Ile jest zapożyczeń w polszczyźnie?
rozwiń zwiń