Polskie Radio
Section05
logopedia

Jak zapobiegać wadom wymowy i leczyć już zaistniałe?

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe i na czym polega gimnastyka narządów mowy? Które łamańce językowe są najciekawsze i jakie są najpopularniejsze mity związane z logopedią? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z dr hab. Olgą Jauer-Niworowską, kierowniczką Zakładu Logopedii i Emisji Głosu na Wydziale Polonistyki UW. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki logopedia artykulacja wady wymowy społeczeństwo ćwiczenia językowe ćwiczenia artykulacyjne ćwiczenia logopedyczne język polski łamańce językowe Europejski Dzień Logopedy emisja głosu

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ Strefa Rodzica jąkanie u dziecka

Jąkanie i zaburzenia płynności mowy. Jak sobie z nimi radzić?

Specjaliści szacują, że kłopot z jąkaniem się dotyka około 40 milionów ludzi na świecie. Tylko w Polsce z tą przypadłością boryka się blisko pół miliona osób w różnym wieku. Dysfunkcja sprawia, że często rezygnują one z marzeń, sparaliżowane strachem przed odezwaniem się. W Światowym Dniu Osób Jąkających Się sprawdziliśmy, w jaki sposób można radzić sobie z tą przypadłością. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka jąkanie u dziecka mowa logopedia Piotr Firan Raf Uzar Kuba Witkowski

Jak zapobiec wadom wymowy u dzieci?

Czasami poprawna wymowa wymaga pracy z logopedą. Z badań wynika, że ponad połowa dzieci przed 7 rokiem życia ma wadę wymowy lub kwalifikuje się na terapię ze specjalistą. Natomiast pierwsze niepokojące sygnały świadczące o trudnościach mogą pojawić się już u noworodków. O tym na co zwrócić uwagę i jak pracować z dzieckiem nad poprawą wymowy opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Skiba, neurologopeda kliniczny, specjalistka wczesnej opieki logopedycznej oraz autorka książki "Na językach zwierząt. Historyjki logopedyczne".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców logopedia mowa

Ważne jest nie tylko co mówimy, ale też jak mówimy

Dobra dykcja, wyrazistość mowy, odpowiednia intonacja. To jest klucz do tego, żebyśmy byli dobrze zrozumiani, żeby innym chciało się nas słuchać. A co w sytuacji, kiedy natura nie obdarzyła nas dobrą dykcją albo wręcz dała niechciany prezent w postaci wady wymowy? Co robić, żeby poprawnie powiedzieć na głos "zmiażdż dżdżownicę na czczo" lub "koszt poczt w Tczewie"?
Zobacz więcej na temat:  logopedia mowa język polski Agnieszka Kunikowska