Czym możesz się rozamorować? Polszczyzna i miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:00
- Były kiedyś w języku polskim słowa "kupidowy" czy "kupidynowy", oznaczało to tyle, co "miłosny", ale zniknęły ze słownika - mówiła dr Ewa Rudnicka. Jak zwróciła uwagę, zachowała się jednak bogata rodzina wyrazów związanych ze słowem "amory"…
Audio
  • Co mówi język polski o zakochanych? (Nasz język współczesny/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chuleeporn/shutterstock.com

płeć 1200.jpg
Zagadki damsko-męskie

"Amory", przypominała dr Ewa Rudnicka, to "przygoda miłosna" czy "flirt". Istnieje przy tym wiele związków frazeologicznych z amorami związanych: "zbiera się komuś na amory", "wdać się w amory", można "mieć ochotę na amory", ktoś może "mieć amory w głowie", a komuś może "szkoda czasu na amory". 

Co ciekawe, jest również czasownik związany z "amorami". - Można kogoś rozamorować i można też rozamorować się. Jeżeli rozamorujemy kogoś to znaczy, że ktoś w jakiś sposób został wprowadzony w nastrój błogości, pewnej rzewności, romantyczności – tłumaczyła językoznawczyni. - Może mieć to też drugie znaczenie: rozkochać kogoś. Tym, co rozamorowuje, nie musi być wcale osoba, ale na przykład muzyka czy miejsce. One też mogą kogoś rozamorowywać…

W audycji, w której pojawiły się zagadki związane z walentynkami, nie zabrakło innych przykładów na leksykę związaną z tematem miłości.

Regulamin konkursu "Nasz język współczesny"

***

Tytuł audycji: Nasz język współczesny

Prowadzi: Małgorzata Tułowiecka

Gość: dr Ewa Rudnicka (językoznawczyni)

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jak babcię kocham! Język polski o naszych dziadkach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 18:00
- "Baba" pierwotnie oznaczało "mama matki" albo "mama ojca", ale właściwie dzisiaj nie funkcjonuje. Gdybyśmy powiedzieli o swojej babci "baba", mogłoby to zostać odebrane jako trochę obraźliwe. Ale małe dzieci od tego zaczynają - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Prof. Ewa Rudnicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagadkowe nazwiska

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 18:09
To było konkursowe wydanie audycji "Nasz język współczesny". Tym razem zagadki językowe związane były z nazwiskami.
rozwiń zwiń