Nieskończona biblioteka Italo Calvino

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Życie na miarę literatury". Tym razem rozmawialiśmy o Italo Calvino, jednym z najważniejszych włoskich pisarzy XX w., autorze słynnej książki "Jeśli zimową nocą podróżny".
Audio
  • Anna Wasilewska, Magdalena Nowicka i Jacek Dehnel rozmawiają o pisarstwie Italo Calvino (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Italo Calvino
Italo CalvinoFoto: Wikimedia/CC

Italo Calvino urodził się na Kubie w 1923 r. Potem jego rodzina zamieszkała w San Remo. Calvino w latach 1941-1947 studiował na uniwersytecie w Turynie. Od 1945 r. był dziennikarzem komunistycznego dziennika "L'Unita", później pisał również w pismach "La Nostra Lotta", "Il Garibaldino", "Voce della Democrazia", "Contemporaneo", "Cittá Aperta" i "La Republica".

Po sowieckiej inwazji na Węgry w 1956 r. Calvino zerwał z włoską partią komunistyczną. Od 1959 do 1967 r. redagował własne pismo literackie "Il Menabó di letteratura". W latach 1948-1984 pracował także w wydawnictwie Einaudi, w którym wydał swą debiutancką powieść "Il sentiero dei nidi di ragno" (1947). Początkowo tworzył w stylu neorealistycznym, by później pisać teksty alegoryczne i fantasy.

W "Rozmowach po zmroku" o pisarstwie Italo Calvino dyskutowali: Anna Wasilewska, Magdalena Nowicka i Jacek Dehnel.

Na pytania tzw. Kwesionariusza Prousta odpowiedziała Magdalena Tulli.

Audycję prowadzili Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.

Zobacz więcej na temat: literatura Włochy
Czytaj także

Żałoba według Rolanda Barthesa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
"Moja zgryzota jest »niewysłowiona«, jednakże »wypowiadalna«" - tak po śmierci matki pisał w swoim "Dzienniku żałobnym" czołowy przedstawiciel strukturalizmu. O jego rozważeniach na temat śmierci rozmawialiśmy w audycji "Życie na miarę literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niziurski rozbudzał apetyt na przygody

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 11:55
- Po lekturze jego książek miałem wrażenie, że rzeczywistość nie stoi na wysokości literatury - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, który wraz z gośćmi audycji "Życie na miarę literatury" analizował fenomen autora kultowych powieści dla młodzieży w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń