Poezja "trzeciego wyrazu". Twórczość Józefa Czechowicza

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 09:00
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka "Życie na miarę literatury" - tym razem poświęconej wydaniu dziewięciu tomów dzieł Józefa Czechowicza.
Audio
  • Poezja "trzeciego wyrazu". Twórczość Józefa Czechowicza (Dwójka/Życie na miarę literatury)
Józef Czechowicz, rys. Jan Wydra (1937)
Józef Czechowicz, rys. Jan Wydra (1937)Foto: Wikimedia/CC

Do rozmowy o jego twórczości autorzy "Życia na miarę literatury" zaprosili poetę, krytyka literackiego i eseistę Piotra Matywieckiego, Andrzeja Niewiadomskiego, poetę, eseistę, badacza literatury, redaktora kwartalnika literackiego "Kresy", oraz Joannę Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowiadał  tym razem Tadeusz Dąbrowski.

 

Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proste zdania chwytają za gardło. Poezja Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:00
– Z najprostszych, elementarnych, wręcz banalnych zdań i wypowiedzeń poeta budował niezwykle wstrząsające teksty. Niesamowite, skupione, ostre wiersze – mówił w Dwójce Bronisław Maj o zmarłym 24 kwietnia Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń