Polski komiks testuje w USA apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:00
- To są komiksowe eseje, rodzaj fantazji o mieście przyszłości, groteskowe, ale i podszyte lękiem - opowiadał Kuba Demiańczuk o zbiorze "Testując apokalipsę" Toma Kaczyńskiego, Amerykanina o polskich korzeniach.
Audio
  • Kuba Demiańczuk opowiada o komiksach Toma Kaczyńskiego (Pop-południe/Dwójka)
Tom Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej niezależnej sceny komiksowej. Na zdj. fragment okładki wydanego właśnie w Polsce komiksu Testując apokalipsę
Tom Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci amerykańskiej niezależnej sceny komiksowej. Na zdj. fragment okładki wydanego właśnie w Polsce komiksu "Testując apokalipsę"Foto: materiały prasowe

Historia aktora, który za bardzo się wczuwa w filmową rolę neandertalczyka. Albo rzecz o … marksistowskich zombie z Marsa. Pomysłowość Toma Kaczyńskiego nie zna gatunkowych czy estetycznych granic. Poza tym, na co zwrócił uwagę gość Dwójki, autor tych komiksowych opowieści składa je z bardzo wielu kulturowych odniesień: literackich, filmowych czy filozoficznych.

Jaka była droga artystyczna Toma Kaczyńskiego - z Włocławka, przez Niemcy, do Minneapolis? Dlaczego jego obserwacje rzeczywistości przedstawione w komiksowej formule są dla Amerykanów tak cenne? I jakie "apokaliptyczne" lęki skrywa Kaczyński za swoim intrygującym kolażem, w którym spotykają się korporacja i demonologia, antyutopia i makabra?

***

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: Kuba Demiańczuk (publicysta kulturalny)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Pop-południe".

jp/kul

Czytaj także

2016 w popkulturze. Wojny superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 17:00
Klasyczni komisowi superbohaterowie zdominują ekrany nie tylko kin, lecz także telewizorów. O najważniejszych wydarzeniach nadchodzącego roku w kulturze popularnej mówił Kuba Demiańczuk.
rozwiń zwiń