REKLAMA

"Salto" - prowincjonalne miasteczko na pograniczu snu i jawy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 19:21
Do małego miasteczka przybywa tajemniczy człowiek i przedstawia mieszkańcom dwie wersje swojego bohaterskiego, wojennego życiorysu. W końcu obejmuje "rząd dusz" nad nimi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/mariesacha

Sobotnie słuchowisko powstało na podstawie utworu "Salto" Tadeusza Konwickiego, autora dwudziestu powieści, reżysera i scenarzysty, jednego z pisarzy współczesnych, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej, uznawanego za wyraziciela dążeń, postaw, nadziei i wściekłości kilku pokoleń.

Akcja "Salta" rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku, sprawiającym wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski-Malinowski i przedstawia różne wersje swego życiorysu. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady. 

Tadeusz Konwicki "Salto", prod. 2005.

Adaptacja i reżyseria: Julia Wernio,

realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska,

opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko.

Obsada: Adam Ferency - Kowalski-Malinowski, Anna Dereszowska - Helena, Grażyna Barszczewska - Wdowa Cecylia, Stanisław Brudny - Stary człowiek, Miłogost Reczek - Pietuch, narzeczony Heleny, Marcin Troński - Gospodarz, Wiktor Zborowski - Blumenfeld, Krzysztof Kołbasiuk - Rotmistrz, Piotr Adamczyk - Artysta, Dorota Landowska - Żona Kowalskiego.

***

Tytuł audycji:  Słuchowisko na lato

Data emisji: 3.07.2021

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Problemat Czelawy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 12:00
Słuchowisko na podstawie opowiadania Stefana Grabińskiego "Problem Czelawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
rozwiń zwiń