Olga Pasiecznik – piękne i trudne arie Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 08:00
Znakomita sopranistka oraz Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wystąpią 8 czerwca w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Zapraszamy na transmisję.
Audio
  • Olga Pasiecznik zaprasza na koncert "Mozart. Uwertura" do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Z artystką rozmawia Anna Skulska (Poranek Dwójki)
Olga Pasiecznik
Olga PasiecznikFoto: A. Świetlik

Niedzielny koncert to szczególna propozycja repertuarowa dla wielbicieli muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. W programie znalazły się: Symfonia C-dur, aria Rosiny z II aktu opery "La finta semplice", Uwertura  oraz aria Hrabiny z III aktu opery "Wesele Figara", Uwertura oraz aria Ilii z III aktu opery "Idomeneo", Uwertura oraz aria Donny Anny z II aktu opery "Don Giovanni".

Jak podkreślała w rozmowie z Dwójką Olga Pasiecznik, śpiewanie arii w oderwaniu od operowego kontekstu to wielkie wyzwanie dla wykonawcy. - U Mozarta, gdzie każde słowo, każda fraza związana jest bezpośrednio z tekstem, z sytuacją bohatera, arie w wersji koncertowej są bardzo trudne. Czasem trzeba będzie stworzyć cały ten kontekst.

Olga Pasiecznik w "Five o'clock" – zobacz wideo!

 

Olga Pasiecznik – ur. w 1968 roku w Równem na Ukrainie, gdzie studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną. Studia wokalne ukończyła w Kijowskim Konserwatorium, a na studia podyplomowe przyjechała do  Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewa bardzo szeroki repertuar - od późnego renesansu przez barok, klasycyzm, romantyzm, aż po współczesność (m.in. wykonywała utwory pisane specjalnie dla niej przez Krzysztofa Knittla czy Pawła Szymańskiego).
Bierze udział w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy oraz w USA, Kanadzie i Japonii. Śpiewała m.in.: w Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet i Salle Pleyel w Paryżu, w Concertgebouw w Amsterdamie, w Palais des Beaux-Arts i Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, w Berliner Konzerthaus, w Bayerische Staatsoper w Monachium, w Operze Narodowej w Helsinkach oraz Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych: w s’Hertogenbosch (Holandia, 1994 – II nagroda), im. Mirjam Helin w Helsinkach (Finlandia, 1999 – II nagroda) oraz konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli (III nagroda, nagroda specjalna w dziedzinie muzyki oratoryjnej oraz nagroda publiczności). W Polsce wyróżniono ją Paszportem Polityki (1997), nagrodą Fryderyka za najlepsze solowe nagranie ("Pieśni kurpiowskie" Karola Szymanowskiego), nagrodą Orfeusza na festiwalu Warszawska Jesień (1999) oraz nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego (2004) za najlepszą rolę operową (Melisanda w Peleas i Melizanda C.Debussy’ego, Teatr Wielki – Opera Narodowa).

Olga Pasiecznik ma w swoim dorobku fonograficznym ponad 50 płyt CD i DVD, które nagrała m.in.: dla wytwórni Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111.

***

Koncert "Mozart. Uwertura"

Program:
Wolfgang Amadeus MOZART - Symfonia C-dur KV 73, aria Rosiny: Amoretti, che ascosi qui siete z II aktu opery La finta semplice KV 51, uwertura do opery Wesele Figara KV 492, recytatyw i aria Hrabiny: E Susanna non vien!Dove sono i bei momenti z III aktu opery Wesele Figara KV 492, uwertura do opery Idomeneo KV 366, recytatyw i aria Ilii: Solitudini amicheZefiretti lusinghieri z III aktu opery Idomeneo KV 366, uwertura do opery Don Giovanni KV 527, recytatyw i aria Donny Anny: Crudele? Ah no, mio bene!Non mi dir, bell’idol mio z II aktu opery Don Giovanni KV527
Organizatorzy koncertu: Program 2 Polskiego Radia i Warszawska Opera Kameralna
Bilety do kupienia na stronie:sklep.polskieradio.pl oraz w kasie studia na godzinę przed koncertem.

Transmisja koncertu na antenie radiowej Dwójki: 8 czerwca (niedziela), godz. 19.00-21.30

Zobacz więcej na temat: koncerty Wolfgang Amadeusz Mozart

Czytaj także

Olga Pasiecznik w "Five o'clock" - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 19:00
Mimo napiętego kalendarza i występów na scenach operowych w różnych miastach Europy, artystka znalazła czas, by spotkać się z Państwem w Studiu im. Władysława Szpilmana. Przy fortepianie towarzyszyła jej siostra – Natalia Pasiecznik.
rozwiń zwiń