Świat na scenie: Dramaturgia Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 12:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka poświęcona tym razem dramaturgii Kazimierza Brauna.

11 listopada 2009, godz.21:30

Kazimierz Braun w 1984 roku wyjechał z Polski i zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Przed wyjazdem był znanym i cenionym reżyserem teatralnym, dyrektorem sceny lubelskiej, a potem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Zasłynął jako oryginalny inscenizator sztuk Tadeusza Różewicza ("Białe małżeństwo"), sztuk Witkacego, głośne były jego mickiewiczowskie "Dziady" i "Anna Liwia" wg fragmentów prozy Joyce'a. Zadziwiał śmiałymi rozwiązaniami teatralnymi. Podobnie - w Teatrze Telewizji, dla którego przygotował spektakle według sztuk Cypriana Kamila Norwida: "Za kulisami" i "Pierścień wielkiej damy". Znany jest też jako znakomity teoretyk teatru , autor książek "Nowy teatr amerykański" i "Teatr wspólnoty". W stanie wojennym zdecydował się na wyjazd z kraju. Być może z nostalgii za krajem , Kazimierz Braun z reżysera i inscenizatora stał się autorem teatralnym. Napisał 10 sztuk, których bohaterami są wybitne postaci polskiej historii i kultury: Cyprian Kamil Norwid, Helena Modrzejewska, Ignacy Paderewski, Maria Curie-Skłodowska , Tamara Łempicka, Powstańcy Warszawscy, Lech Wałęsa, aktorzy Stanu Wojennego. Utwory te złożyły się na tom zatytułowany "Sztuki o Polakach". Fragmenty dwóch radiowych realizacji tych sztuk znajdą się w audycji: "Królowa Emigrantka" (rzecz o Helenie Modrzejewskiej) i "Bojkot".

Czytaj także

Nowy "Indyk" Mrożka!

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 15:06
Znana z wielu wystawień scenicznych sztuka Sławomira Mrożka Indyk, należy już do klasyki dramaturgii współczesnej. Ta melofarsa w dwóch aktach rozgrywa się, jak czytamy w didaskaliach, "w romantyzmie, na obszarze księstwa".
rozwiń zwiń