"Mały, ale świntuch”. Czasy Teatru Małego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 18:00
– W latach 1918-1939 pod szyldem Teatru Polskiego w Warszawie działało kilka innych scen, w tym Teatr Mały, którego premiery nieraz prawie doprowadzały do skandali – opowiadała w Dwójce prof. Barbara Osterloff.
Audio
  • Dzieje Teatru Polskiego przybliża prof. Barbara Osterloff (Dwójka)
Mały, ale świntuch. Czasy Teatru Małego
Foto: Wikipedia/domena publiczna

Gość Dwójki przypomniał, że Teatr Mały powołano do życia w roku 1918. – Wystawiano w nim to, na co nie było miejsca na reprezentacyjnej scenie Teatru Polskiego. W repertuarze Teatru Małego przez lata znajdowały się, z założenia, sztuki lżejsze – co nie znaczy, że nie ambitne – zaznaczyła prof. Osterloff. Opowiadała, że na scenę tego teatru trafiły dzieła ówczesnych twórców europejskich i że interpretacje tych utworów często publiczność szokowały. – Zdarzało się na scenie, na przykład, ujrzeć wyzierające spod skąpego stroju... nogi – uściśliła.

Jak zauważyła prof. Osterloff, zarówno Teatr Mały, jak i inne działające pod egidą Teatru Polskiego sceny (na przykład, istniejący zaledwie przez kilkanaście miesięcy teatr Elsynor) pojawiły się z inicjatywy dyrektora Arnolda Szyfmana. 

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów kolejnej audycji z cyklu „Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie”, którą przygotował Tomasz Mościcki. Poza wypowiedziami prof. Barbary Osterloff usłyszymy, między innymi, archiwalne nagrania gawęd Arnolda Szyfmana.

Czytaj także

"Irydion". Symboliczna premiera w 100-lecie Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 08:53
29 stycznia 1913 roku rozpoczął działalność Teatr Polski pod dyrekcją Arnolda Szyfmana. W setną rocznicę tego wydarzenia odbyła się premiera "Irydiona” Zygmunta Karasińskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Polski odzyskuje niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 22:32
W cyklicznej audycji poświęconej historii warszawskiego Teatru Polskiego prof. Barbara Osterloff opowie o dziejach placówki w latach 1918-1930.
rozwiń zwiń