Romantyczny przewrót według Piotra Orawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 15:00
Szósty tom "Lekcji muzyki" Piotra Orawskiego przedstawia genezę i koleje romantycznego przewrotu, jaki dosięgnął muzykę początków XIX stulecia.
Okładka szóstego tomu Lekcji muzyki Piotra Orawskiego
Okładka szóstego tomu "Lekcji muzyki" Piotra OrawskiegoFoto: materiały promocyjne

Znaczące miejsce poświęca autor pieśni romantycznej i miniaturze instrumentalnej, które staną się jednymi z czołowych gatunków muzycznych nowej epoki. Wyjątkowo obszernie omówiona zostaje twórczość trzech kompozytorskich indywidualności początków romantyzmu: Carla Marii von Webera, Franza Schuberta oraz Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Autor dogłębnie przeanalizował ich dokonania na polu symfoniki, kameralistyki i liryki wokalnej, zwracając uwagę na oryginalność rozwiązań, ewolucję stylu i konsekwencje dla dalszych dziejów muzyki. Wśród kompozycji, z erudycją i finezją objaśnionych przez Orawskiego, w najnowszym tomie znalazł się m.in. "Wolny strzelec" Webera, wielkie romantyczne cykle pieśni jak "Piękna młynarka" i "Podróż zimowa" Schuberta, dojrzałe symfonie Mendelssohna oraz jego słynna uwertura do Snu nocy letniej.

Jak zawsze czytelnikowi przybliżone zostają także sylwetki i oddziaływanie drugoplanowych, lecz nie mniej istotnych dla tego okresu twórców takich jak John Field, Johann Nepomuk Hummel, Václav Jan Tomášek czy Jan Hugo Vořišek. Rozdział poświęcony renesansowi twórczości Jana Sebastiana Bacha w czasach Goethego i Mendelssohna ukazuje wreszcie stosunkowo mało znaną kartę w historii XIX-wiecznej sztuki dźwięków, jaką było odkrywanie muzycznej przeszłości.

materiały promocyjne/mm/jp

Czytaj także

Piotr Orawski - muzyką chciał zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:00
- "Panie Orawski, a dlaczego nie chodzi Pan do mnie na seminarium?" - spytała Pani Profesor zaskoczona wiedzą młodego studenta. Na co on: "Tak? A co by Pani jeszcze chciała wiedzieć" - we wspomnieniowej audycji o zmarłym autorze "Lekcji muzyki" opowiadali jego przyjaciele, nauczyciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń