X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powrót "Dziadów" Jacka Kopcińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 16:15
Polecamy zbiór szkiców Jacka Kopcińskiego poświęconych współczesnym inscenizacjom arcydzieła Adama Mickiewicza.
Audio
  • "Powrót »Dziadów«". Z Jackiem Kopcińskim rozmawia Jacek Wakar (Wybieram Dwójkę)
Fragm. okładki książki Powrót Dziadów Jacka Kopcińskiego, wyd. Instytut Książki
Fragm. okładki książki "Powrót Dziadów" Jacka Kopcińskiego, wyd. Instytut Książki Foto: mat. promocyjne

dziady.jpg

Reżyser z Polski, Paweł Passini, zainscenizował "Dziady" w Brześciu na Białorusi, reżyser z Litwy, Eimuntas Nekrośius, wystawił je w Warszawie. Gdy zaczynamy myśleć i odczuwać na poziomie niewidzialnej communitas dusz nieśmiertelnych, Mickiewicz nas łączy - pisze autor w ostatnim akapicie Powrotu "Dziadów".

"Dziady" wracają nieuchronnie, bo arcydzieło Mickiewicza wprawia w ruch dwie sfery Wielkiej Całości: niewidzialną i widzialną. Jacek Kopciński w mistrzowski sposób opisuje ruchy tych sfer we współczesnych inscenizacjach teatralnych.
Krzysztof Rutkowski

Jacek Kopciński - eseista w teatrze. Ludzki dramat traktuje jak pasaż w nieznane, scena jest dla niego miejscem wtajemniczenia. Dlatego nie satysfakcjonuje go teatr współczesnej dekadencji ani też krytycznego, zracjonalizowanego stosunku do świata. Wsłuchuje się w głos twórców, bardziej jednak ceni indywidualny talent tych artystów, którzy odważnie poszerzają granice poznania i ludzkiego doświadczenia.

W szkicach Kopcińskiego uważna interpretacja łączy się z osobistym stosunkiem autora do prezentowanych spektakli. Myśl Kierkegaarda, który uważał, że subiektywne życie jest najlepszym sprawdzianem dla prawd ogólnych, znajduje tu swoje odzwierciedlenie.

mat. prom. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak