X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwycięstwo prawdziwego XIX-wiecznego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 19:00
W kolejnej odsłonie konkursu "Koncert za SMS" wybrali Państwo występ Alexeia Lubimova i Orkiestry Wieku Oświecenia na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zwycięstwo prawdziwego XIX-wiecznego brzmienia
Foto: + Rainbow + / Foter.com / CC BY-SA
Posłuchaj fragmentu koncertu

7. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, Teatr Wielki – Opera Narodowa (30.08.2011)

Johannes Brahms I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 , Franciszek Liszt Symfonia Faustowska , wyk: Alexei Lubimov, fortepian historyczny, Orkiestra Wieku Oświecenia, dyr. Vladimir Jurowski.

Słynny londyński zespół zadebiutował na festiwalu "Chopin i jego Europa" w dwóch programach wypełnionych muzyką romantyczną. O ile jednak wykonania koncertów Chopina na dawnych instrumentach to już festiwalowa codzienność, o tyle muzyka Brahmsa i Liszta, w takim właśnie, historycznym kształcie, zabrzmiała wówczas u nas po raz pierwszy.

Przy fortepianie Erarda zasiadł Alexei Lubimov, urodzony w 1944r. znakomity rosyjski pianista, jeden z ostatnich uczniów Henryka Neuhausa. Artysta ceniony w świecie nie tylko za swe interpretacje współczesnego repertuaru, ale też pionierskie -w moskiewskim kręgu- wykonania muzyki dawnej w duchu historycznie poinformowanym. Bogate doświadczenia Lubimowa z twórczością fortepianową XIX i XXw. pozwalają mu sięgać z sukcesem także po tak zaawansowane utwory, jak preludia Debussy'ego czy I Koncert fortepianowy Brahmsa, który w jego wykonaniu z Orkiestrą Wieku Oświecenia nabrał w Warszawie zupełnie nieoczekiwanych kolorów. Jeszcze więcej niespodzianek dostarczyła Symfonia Faustowska , dzieło, którego arcyromantyczną treść i fascynujące bogactwo brzmieniowe dyrygent Vladimir Jurowski wyeksponował z właściwą sobie młodzieńczą ekspresją i temperamentem.

Wybrany przez Państwa koncert nadamy w całości w piątkowej audycji (13 grudnia) o godz. 13.00.

***

W "Konkursie za SMS" co tydzień przedstawiamy Państwu nowe propozycje koncertowe.

Każdy z koncertów ma swój indywidualny symbol literowo-cyfrowy (K01, K02, K03, K04, K05). O tym, który z nich nadamy w całości , decydują uczestnicy głosowania. W mijającym tygodniu mogli Państwo głosować również na następujące koncerty:

K01

Posłuchaj fragmentu koncertu

Koncert Reinharda Goebla i Arte dei Suonatori w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego na Festiwalu "Muzyka dawna persona grata" (27.05.2002)

H.I.F Biber Battalia , J.F Telemann Koncert polski B-dur , Koncert polski G-dur , Johann Heinrich Schmelzer Sonata , Sebastian Knupfer Sonata , J.F.Haendel Sinfonia HWV 339 , Sonata HWV 228 .

To był kolejny, ale pod wieloma względami całkowicie wyjątkowy koncert festiwalu „Muzyka dawna, persona grata”. Formuła dobrze znana – Arte dei Suonatori i goście, którzy czasem raz, czasem kilkakrotnie spotykali się z poznańską orkiestrą przygotowując nowe programy, przedstawiane często w tamtych latach w naszym radiowym Studiu Koncertowym. Bohaterem tego wieczoru był legendarny skrzypek Reinhard Goebel. Na interpretacjach jego i jego zespołu wychowały się przynajmniej dwa pokolenia wielbicieli muzyki dawnej.

Musica Antiqua Köln i nowe odczytanie baroku niemieckiego, całe bogactwo repertuaru drezdeńskiej orkiestry, wreszcie wirtuozowska muzyka skrzypcowa, której mistrzem ale i ofiarą był sam Goebel. Przygotowując słynne nagranie Sonat Różańcowych Bibera uległ kontuzji. Po kilku latach przerwy podjął heroiczny wysiłek, powrócił do gry, zmuszony był jednak przełożyć skrzypce do prawej ręki. Koncertem z Arte dei Suonatori w Warszawie wracał do tradycyjnej techniki . Goebel znów formie? Z nadzieją i niepokojem czekaliśmy na jego występ w Warszawie.

Tak, był w świetnej formie, grał i prowadził Arte dei Suonatori z pasją, zaangażowaniem i wielką przyjemnością. Dali razem naprawdę znakomity występ!

K02

Posłuchaj fragmentu koncertu

Warszawska Jesień 2007 (23.09.2007)

Klaus Huber Quod est pax? Vers la raisons du coeur… na 5 głosów solowych, arabskie instrumenty perkusyjne i orkiestrę (prawykonanie), Klaus Ospald Tschappina Variationen , Bettina Skrzypczak Initial , Helmut Lachenmann Schreiben , wyk: Les jeunes solistes, Orkiestra Symfoniczna Radia SWR w Baden-Baden i Freiburgu, dyr. Rupert Huber.

Orkiestra Symfoniczna Radia SWR cieszy się mianem jednego z najlepszych zespołów symfonicznych wykonujących muzykę XX i XXI wieku. To, co stało się w Filharmonii Narodowej podczas Warszawskiej Jesieni 2007 roku, potwierdziło obiegową opinię. Zespół kierowany przez Ruperta Hubera robił wrażenie perfekcyjnie działającej, skomplikowanej i fascynującej machiny. Ich interpretacja kompozycji Schreiben Helmuta Lachenmanna daje słuchaczom czystą przyjemność – udowadnia, że muzyka najnowsza, o ile tylko jest dobrze napisana i perfekcyjnie wykonana, może wciągać tak bardzo, jak ostatnie symfonie Czajkowskiego, muzyka Mahlera, czy Brahmsa. Może dawać radość słuchania i obcowania z wielką orkiestrą symfoniczną, którą tylko pozornie dobrze znamy.

K03

Posłuchaj fragmentu koncertu

Mazovia goes Baroque – Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego (4.11.2012)

Dolce tormento włoska muzyka wokalna i instrumentalna z XVII wieku . Marc Mauillon, śpiew, Friederike Heumann, viola da gamba, lirone, Angélique Mauillon, harfa barokowa.

Rozumieją się bez słów, grają razem od najmłodszych lat, każdy ich wspólny występ, to wielka muzyczna uczta i okazja do wyjątkowych doznań artystycznych. Skupione, szlachetne brzmienie harfy barokowej pod palcami Angelique i aksamitny głos Marca Mauillon sprawiają, że każdy koncert tych muzyków to niezapomniana, niezwykle intymna podróż do świata dawnych brzmień. Są to również ważne momenty dla samych wykonawców.

Wspólne występy z Angélique to dla mnie powrót do domu. Bardzo to lubię, obecność siostry na scenie niezwykle mi pomaga. Wychowywaliśmy się razem, świetnie się znamy, doskonale się rozumiemy. Oczywiście, uważam, że oboje potrzebujemy też pracy z innymi artystami. To ważne, by poznawać nowych ludzi, by zapoznawać się z innym postrzeganiem muzyki. Ale bardzo lubię grać z siostrą, to niezapomniane chwile .

Nie inaczej było na ubiegłorocznym festiwalu „Mazovia goes Baroque”, kiedy do francuskiego rodzeństwa dołączyła znakomita niemiecka gambistka, uczennica Jordiego Savalla, Friederike Heumann. Wieczór wypełniła włoska i francuska muzyka XVII w., monodia początku baroku, bardzo piękny, różnorodny, ale i wyważony program zatytułowany Dolce tormento ("Słodka udręka"). Repertuar bardzo ważny dla Marca i Angelique Mauillon, pierwszy, który razem wykonywali przed publicznością. Ten koncert w odczuciu samych artystów był jak wzruszające spotkanie z przyjaciółmi po latach.

K04

Posłuchaj fragmentu koncertu

Koncert z okazji 60. urodzin Eugeniusza Knapika – Sala im. Grzegorza Fitelberga, Centrum Kultury Katowice (18.11.2011)

Eugeniusz Knapik Introduction to Mystery na tenor chór i orkiestrę – prolog do dramatu muzycznego Moby Dick , Gustav Mahler IV Symfonia G-dur , wyk: Olga Pasiecznik, sopran, Tomáš Černý, tenor, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii Śląskiej, dyr. Gabriel Chmura.

Koncert otworzył serię wydarzeń honorujących postać Eugeniusza Knapika, który 9 lipca 2011 ukończył 60 lat. Komentując utwór kompozytor napisał:

„Introduction to Mystery” jest prologiem dramatu muzycznego, opartego na powieści Hermana Melville'a „Moby Dick”. W swej warstwie fabularnej jest to opowieść o polowaniu na białego wieloryba. Główny bohater powieści Ahab - kapitan statku wielorybniczego „Pequod” - ściga Moby'ego Dicka, by zemścić się na nim za swe kalectwo. Wielomiesięczny pościg kończy się zatopieniem statku przez białego wieloryba i śmiercią całej załogi z wyjątkiem Izmaela - narratora i wybranego, by dać świadectwo prawdzie.

Do tak zarysowanego przez Melville’a dramatu, uwzględniając cały zawarty w nim bagaż symboliki i znaczeń, poszukiwałem muzyki, która byłaby w stanie unieść przesłanie pisarza uczynione w tak wielkim, romantycznym geście. Poszukiwałem muzyki, która dodatkowo mogłaby także unieść ciężar samej siebie w wymiarze ponad trzygodzinnej narracji.

Drugą część wieczoru wypełniła IV Symfonia G-dur Gustawa Mahlera - najpogodniejsza ze wszystkich w dorobku późnego romantyka, napisana na przełomie wieków, w latach wyrażających się magicznymi liczbami 1899-1900. Wcześniej, w 1892 roku, skomponowana została część czwarta - pieśń Das himmlische Leben Niebiańskie życie – naiwne, dziecięce wyobrażenie nieba, opis wszelkich dobrodziejstw spływających na tych, którzy przekroczą próg owej krainy szczęśliwości.

***

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wysłać SMS pod numer 71211 z symbolem wybranego koncertu. Głosy oddawać można od godz. 15.00 w piątek do godz. 18.00 w czwartek. O wynikach głosowania informujemy na naszej antenie w czwartek o 19.30.

Uczestnicy głosowania mogą wygrać nagrody w postaci boxów płytowych . W każdy czwartek o godz. 18.30 otrzymają oni SMS z pytaniem konkursowym. Nagroda powędruje do osoby, która jako pierwsza udzieli SMS-em poprawnej odpowiedzi oraz odbierze telefon podczas piątkowej audycji "Koncert za SMS” i potwierdzi ją na antenie.

Regulamin konkursu "Koncert za SMS" - nagrody płytowe

 

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert za SMS. Nowe rozdanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:00
W pierwszym tygodniu naszej zabawy bezapelacyjnie zwyciężyła Marta Argerich i jej wspólny koncert z Nelsonem Freire. Kto umili kolejne piątkowe popołudnie w Dwójce? To już zależy od Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS-y zdecydowały: wygrał Philipp Jaroussky!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 10:00
W tym tygodniu w konkursie "Koncert za SMS" wybrali Państwo występ Philippa Jaroussky'ego i zespołu L’Arpeggiata na festiwalu Misteria Paschalia w Wieliczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert za SMS: zwyciężyli Paryżanie!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:30
Słuchacze Dwójki wybrali występ Chóru Polskiego Radia na VII Festiwalu Muzycznym Polskiego Radia Paryżanie. Msze Romana Palestra i Gabriela Fauré nadamy w piątkowe popołudnie.
rozwiń zwiń