Liryczna zaduma z Wasowskim

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 22:30
W kolejnej audycji z cyklu "Wasowski do kwadratu" pojawią się zarówno liryczne kompozycje, jak i te w tonie bardziej nostalgicznym.
Zdjęcie z archiwum rodzinnego - Jerzy Wasowski z ukochaną jamniczką Mufką
Zdjęcie z archiwum rodzinnego - Jerzy Wasowski z ukochaną jamniczką MufkąFoto: Archiwum rodzinne Jerzego Wasowskiego

"Czemu zgubiłaś korale?" - ta piosenka pojawi się w audycji dwukrotnie. Na początku w wykonaniu samego Jerzego Wasowskiego.

Pomiędzy pojawi kilka lirycznych i bardziej zadumanych piosenek: "Umówmy się na stare lata", "Idzie pociąg osobowy", "Prosiłaś mnie o piosenkę", "W słowach ślad tylko został", "Twój śliczny uśmiech", "Leśnym latem mnie kochałeś".

Zapraszamy do słuchania audycji Grzegorza i Moniki Wasowskich.

Jerzy Wasowski był związany z Polskim Radiem od czasów przedwojennych, początkowo pracował jako inżynier. W 1949 wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek. W 1958 ci sami dwaj twórcy stworzyli telewizyjny Kabaret Starszych Panów, dla którego Wasowski skomponował dziesiątki popularnych piosenek (np. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię").

Przez 8 lat działalności pod szyldem Kabaret Starszych Panów (1958-1966) autor – Jeremi Przybora (Pan B) i kompozytor – Jerzy Wasowski (Pan A) stworzyli wraz ze znakomitymi aktorami świat niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych.

Płyty z piosenkami Kabaretu Starszych Panów można kupić w radiowym sklepie

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wasowski nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:00
Jerzy Wasowski kojarzony jest przede wszystkim z Kabaretem Starszych Panów. Nawet wśród piosenek z Kabaretu są jednak takie, które nie stały się popularne, mimo iż ze wszech miar na to zasługują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów. Tak powstawała legenda

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:21
- Oni nie podchodzili do tego, jakby mieli swoje pięć minut. Robili to na najwyższym poziomie. Dzisiaj taka sytuacja już się nie zdarza - powiedział w radiowej Jedynce Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego, który razem z Jeremim Przyborą stworzył Kabaret Starszych Panów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa da się lubić, czyli Wasowski i Brok

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 22:00
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Wasowski do kwadratu" będą piosenki znakomitego kompozytora napisane we współpracy z Bronisławem Brokiem.
rozwiń zwiń