Dobre cymbały? Nawet z drutów elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:07
– Tylko taki drut był wtedy dostępny. To były pierwsze założone przez ojca struny – opowiadał cymbalista Mieczysław Dziemidowicz z Barczewa, jeden z laureatów festiwalu w Kazimierzu.
Audio
  • Dobre cymbały? Nie tylko z drutów elektrycznych (Źródłogranie/Dwójka)
Cymbały (zdj. ilustracyjne)
Cymbały (zdj. ilustracyjne)Foto: Garry Knight/wikimedia/CC BY-SA 2.0

W konkursie 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Mieczysław Dziemidowicz zdobył II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów. Artysta gra na cymbałach wileńskich wykonanych przez jego ojca. Już od najmłodszych lat podchodził do instrumentu z niezwykłą pasją.

– Kiedyś tak zaciekle grałem na tych cymbałach, że połamałem palcatki, czyli pałeczki. Ojciec wcale się nie pogniewał, bo cieszył się, że gram. Wykonał nowe, a ja siedziałem z papierem ściernym i je szlifowałem. Na tych pałeczkach gram do tej pory – mówił muzyk.

W audycji wysłuchaliśmy też archiwalnych nagrań cymbalistów z lat 70. i 80. zrealizowane m.in. w Kazimierzu, a także muzyki słynnej kapeli Sowów z Piątkowej.

***

Tytuł audycji: Źródłogranie

Prowadzą: Magdalena Tejchma

Goście: Mieczysław Dziemidowicz z Barczewa (cymbalista), Jakub Zastawny z Brzostku (cymbalista, laureat III nagrody w kategorii solistów instrumentalistów w Kazimierzu)

Z nagrań archiwalnych: Wojciech Sowa (skrzypek), Piotr Sowa (twórca cymbałów)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Czytaj także

Jak się grało w Kazimierzu? Podsumowanie festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:56
Zakończyła się jubileuszowa 50. odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W Dwójce rozmawialiśmy z muzykami, a także laureatami i jurorami festiwalowego konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Tarnowski "skrzypi" solo w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:47
– Jako kapela zdobyliśmy już wszystkie możliwe nagrody. Trzeba więc było spróbować zagrać jako solista – mówił skrzypek, który właśnie w kategorii solistów zdobył nagrodę na festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń