REKLAMA

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
Audio
  • Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie z tej ziemi (Źródła/Dwójka)
W utworach dudziarski często zdarzały się zapożyczenia melodii z odległych od siebie regionów.
W utworach dudziarski często zdarzały się zapożyczenia melodii z odległych od siebie regionów.Foto: Fragment obrazu "Anioł z Dudami", Jan Matejko, domena publiczna

Piotr Górecki (dudy wielkopolskie) i Paweł Zawadzki (skrzypce przewiązane) są laureatami tegorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W swoim repertuarze mają ponad 100 utworów. Głównie pochodzą one ze zbiorów wielkopolskich z lat 30. ubiegłego wieku.

- Niektóre kompozycje, które gramy, nie są typowe dla naszego regionu. Dudziarze często podpatrywali melodie. Jechali np. do Warszawy i przywozili stamtąd utwory, które początkowo nie były dudziarskie. Zdarzały się zapożyczenia, dzięki temu ta muzyka zazębiała się z innymi regionami – opowiadają muzycy.

Czy młodzi dudziarze mają swoich następców? Dlaczego to instrument dla mężczyzn?

***

Prowadzi: Anna Szewczuk-Czech

Gość: Piotr Górecki i Paweł Zawadzki (członkowie Kapeli ze Stęszewa)

Data emisji: 07.07.2016

Godzina emisji: 12.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

ob/mc

Czytaj także

Pół wieku Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 20:04
50. odsłona prestiżowego festiwalu śpiewaków i kapel ludowych rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Z okazji jubileuszu wspominaliśmy w Dwójce dokonania tej wyjątkowej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Tarnowski "skrzypi" solo w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:47
– Jako kapela zdobyliśmy już wszystkie możliwe nagrody. Trzeba więc było spróbować zagrać jako solista – mówił skrzypek, który właśnie w kategorii solistów zdobył nagrodę na festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka z Szypliszk. "Tutaj każdy miał swoją pieśń"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:00
- Śpiewać umiał prawie każdy. Nawet gdy ktoś nie był popularnym śpiewakiem, to miał piosenkę, z którą był kojarzony - mówił w Dwójce Józef Murawski z zespołu "Pogranicze" z Szypliszk. Grupa w tym roku świętuje 35-lecie istnienia.
rozwiń zwiń