Prowokacyjne powieści dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 20:15
- John Green za każdym razem prowadzi swoich nastoletnich bohaterów w stronę doświadczeń granicznych: śmierci, ucieczki, choroby nowotworowej - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Leszczyński o książkach amerykańskiego pisarza.
Audio
  • Historie porywające młodych (Na dobry początek/Dwójka)
Fragm. okładki książki Johna Greena Gwiazd naszych wina
Fragm. okładki książki Johna Greena "Gwiazd naszych wina"Foto: Wyd. Bukowy Las/mat. promocyjne

John Green to autor książek dla młodzieży, które od kilku lat trafiają na listy bestsellerów "New York Timesa" i które otrzymują wiele nagród, jak choćby Nagrodę im. Michaela L. Printza czy Nagrodę im. Edgara Poe. W Polsce za sprawą wydawnictwa Bukowy Las dostępne są trzy powieści tego autora: "Szukając Alaski", "Gwiazd naszych wina" oraz "Papierowe miasta". Pierwsza z nich, literacki debiut Johna Greena, bywa niekiedy porównywana do "Buszującego w zbożu".

- "Buszujący w zbożu" był powieścią, która, podobnie jak inne utwory  w tamtych latach, stanowiła pewne credo dzieci-kwiatów, pokolenia hipisów - przypomniał prof. Grzegorz Leszczyński. - Dziś w bardzo wielu krajach europejskich jest to po prostu lektura szkolna. Dopiero po czasie więc stała się książką dla nastolatków. Z powieściami Johna Greena jest nieco inaczej. Są ona pisane specjalnie dla młodzieży. Porównanie bierze się zapewne stąd, że książki Greena są podobnie prowokacyjne i podobnie burzycielskie - powiedział.

Joanna Olech stwierdziła, że John Green jest absolutnym objawieniem. - Mogę go porównać tylko z Dawidem Grossmanem - mówiła. - To są fantastyczne książki. Ich bohaterowie mają zwykle 16-18 lat, są tuż przed maturą. Wszyscy oni są postaciami z krwi i kości. Ponadto nie spotkałam dotąd książek dla młodzieży, w których dialogi byłyby tak prawdziwe, soczyste, bezpretensjonalne - dodała.

***

Druga część audycji "Na dobry początek" poświęcona była książce dla najmłodszych, czyli "Pannie Kreseczce" fantastycznego duetu Wanda Chotomska i Bohdan Butenko.
Z gośćmi rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zielony, Nikt i ktoś” - prozatorskie haiku dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 08:45
Nowa publikacja Małgorzaty Strzałkowskiej może być świetną lekturą nie tylko dla najmłodszych. - To książka platońska, więc nawet studenci filozofii mogą ją analizować - wyjaśnia Joanna Olech, gość audycji "Na dobry początek”.
rozwiń zwiń