X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witold Rowicki: pracę w Polskim Radiu zacząłem od wypisywania przepustek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 08:00
- To dlatego, że dobrze znałem język rosyjski w mowie i w piśmie. To trwało niedługo, bo zostałem zabrany Katowic, w roli kierownika muzycznego tamtejszej rozgłośni - wspominał w archiwalnym nagraniu początek współpracy z Polskim Radiem.
Audio
  • Witold Rowicki - Budowniczy Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Witold Rowicki
Witold RowickiFoto: PAP

Witold Rowicki pracę w Dziale Muzycznym Polskiego Radia w Krakowie rozpoczął praktycznie nazajutrz po wyzwoleniu miasta spod okupacji hitlerowskiej, 19 stycznia 1945. Jednak bardzo szybko – niespełna miesiąc później – okazało się, że jego główną misją będzie organizacja orkiestry Polskiego Radia w innym z wyzwolonych miast – w Katowicach. Powierzono mu organizację zespołu, jednocześnie Rowicki został kierownikiem Wydziału Muzycznego Rozgłośni. Działo się to w warunkach zupełnie dziś niewyobrażalnych, w czasach "heroicznych”, kiedy działania wojenne jeszcze trwały, a wszystko, co niezbędne nie tylko do pracy, ale również do życia, trzeba było zdobywać metodami niemalże partyzanckimi.

Serwis specjalny: Witold Rowicki w Polskim Radiu >>>
W pierwszym składzie orkiestry grało 16 muzyków, których Rowicki sprowadził z Krakowa (jak wspominał: "porwał, niemalże nocą wyciągając z łóżek”). To ten niewielki zespół stał się zalążkiem stworzonej przez niego Wielkiej orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Już rok później orkiestra rozrosła się do pełnego składu etatowego – 90 muzyków. Pierwszy koncert – przed radiowymi mikrofonami – odrodzony po wojnie zespół dał 23 marca 1945 roku. Wielką Orkiestra Symfoniczną Polskiego Radia Witold Rowicki kierował aż do powrotu z zagranicy Grzegorza Fitelberga (październik 1947), ale – wspominając po latach nieco żartobliwie – Polskie Radio nie rozwiązało z nim umowy o pracę właściwie nigdy..
Do wysłuchania nagrania audycji, w której wysłuchaliśmy archiwalnych wspomnień Witolda Rowickiego z czasów tuż po wyzwoleniu, a także refleksji muzyków WOSPR – Bernarda Turka i Pawła Głombika – oraz byłej dyrektor Ireny Siodmok, zaprasza Marcin Majchrowski.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskiej muzyki nie zawiózł tylko do Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 23:00
- Z Witoldem Rowickim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej odbyła 42 światowe tournee. Dała ponad 500 koncertów we wszystkich zakątkach globu poza Ameryką Południową - przypomniał kronikarz oraz były wicedyrektor Filharmonii Narodowej Marian Gołębiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ręce Witolda Rowickiego wyznaczały ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 09:50
- On miał pierwotny talent dyrygencki. Był naturszczykiem. Jego dłonie wyzwalały pewne brzmienie i ekspresję z orkiestry - w pierwszej audycji nowego cyklu "Witold Rowicki - portret wielokrotny" o cechach warsztatu dyrygenckiego, o pracy z orkiestrą i repertuarze artysty mówili dyrygenci: Tadeusz Strugała i Antoni Wit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Witold Rowicki uczył Marthę Argerich...

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 19:00
- Dobrze pamiętam próbę przed finałem Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku. Witold Rowicki bardzo dyskretnie przekazał Marcie Argerich kilka uwag odnośnie krakowiaka w Koncercie e-moll. I całkowicie zmienił charakter interpretacji... - wspominał Marek Dyżewski.
rozwiń zwiń