Cante Alentejano - śpiewany dziennik wydarzeń na portugalskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 17:00
- Mieszkańcy Alentejo w ten sposób śpiewają o codziennych przeżyciach i historiach ważnych dla ich miejscowości - niezwykłą tradycję wokalną z mało znanej części Portugalii przybliżała w Dwójce Emilia Geca-Carvao.
Audio
  • Cante Alentejano - śpiewany dziennik wydarzeń na portugalskiej wsi (Mikrokosmosy/Dwójka)
Widok na miasto Evora
Widok na miasto Evora Foto: Migel /Shutterstock.com

Cante Alentejano reprezentuje, obok fado, Portugalię na Światowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. To styl śpiewaczy, sięgający korzeniami czasów starożytnych. Pieśni tradycyjnie wykonywali a cappella mężczyźni, którzy po dniu pracy na roli spotykali się w tawernach. Emilia Geca-Carvao opowiadała o różnych okresach w dziejach Cante Alentejano. Przykładowo w czasach dyktatury Antónia Salazara styl ten był wykorzystywany do celów politycznych, jako budulec do kreowania nowej portugalskiej tradycji. - Zostało to uscenicznione i narzucono kostiumy, które były bliższe niedzielnym ubraniom mieszkańców miast niż wsi, bo Portugalia miała się pięknie prezentować na zewnątrz, żeby nie była kojarzona z biedą - wyjaśniała znawczyni Portugalii.

Emilia Geca-Carvao dodała, że w pewnym momencie Cante Alentejano parali się niemal wyłącznie starsi mieszkańcy regionu Alentejo, ale tradycja odżyła wśród młodych wraz z wpisaniem tego stylu śpiewaczego na listę Dziedzictwa UNESCO, co miało miejsce w 2014 roku.

W audycji opowiadaliśmy też o kuchni i klimacie życia w Alentejo. Odwiedziliśmy ponadto Targi Muzyki Iberoamerykańskiej w Evorze. Podczas Targów nasza dziennikarka Justyna Piernik rozmawiała z ich organizatorami i gośćmi. Spotkała się z lokalnymi stowarzyszeniami zajmującymi się kultywowaniem tradycji Cante Alentejano i zarejestrowała atmosferę hucznych, tradycyjnych obchodów Dnia Św. Antoniego na ulicach miast i miasteczek Aletejo.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 9.07.2017

Godzina emisji: 17.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pessoa chciał, by Portugalia dała światu nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:00
- Cechą nowej kultury miał być przede wszystkim uniwersalizm oparty na różnorodności. Znakomite ucieleśnienie tej idei stanowi niesamowity projekt życiowy i literacki Pessoi - mówi w Dwójce Monika Świda, znawca twórczości portugalskiego wizjonera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalia w reportażach Izy Klementowskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 10:00
W audycji "To się czyta latem" fragmenty z tomu "Samotność Portugalczyka" czytała Weronika Nockowska.
rozwiń zwiń