Po wyborach w Austrii karty rozdaje Sebastian Kurz

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 18:00
W wyborach parlamentarnych w Austrii pierwsze miejsce zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) zdobywając 31,52 proc. Oznacza to, że nowym szefem rządu zostanie Sebastian Kurz.
Audio
  • Co po wyborach parlamentarnych w Austrii? (Puls Dójki)
Sebastian Kurz
Sebastian KurzFoto: PAP/EPA Christian Bruna

Na drugim miejscu wyborcy umieścili Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPOe), która uzyskała wynik 26,86 proc. Z kolei prawicowo-populistyczna Austriacka Partia Wolności (FPOe) z poparciem na poziomie 26,04 proc. głosów zajęła trzecie miejsce.

Sebastian Kurz ma 31 lat i będzie najmłodszym szefem rządu w Europie. Polityk jest obecny na austriackiej scenie od siedmiu lat. Od czterech lat piastuje funkcje ministra spraw zagranicznych, a wcześniej, w ministerstwie spraw wewnętrznych był sekretarzem do spraw integracji. Piotr Jendroszczyk z "Rzeczpospolitej" ocenia, że Kurz wygrał m.in. dzięki przejęciu części programu prawicowych populistów z FPOe m.in. w kwestii migracji i przeprowadzeniu kampanii wyborczej pod hasłem wymyślenia Austrii na nowo. Wygląda wiec na to, że "nowa Austria" zrobiła duży krok w prawą stronę. Co to oznacza dla Europy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Piotr Jendroszczyk "Rzeczpospolita" 

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 17.45

zi

Czytaj także

Powstanie sojusz Wiedeń-Warszawa-Budapeszt?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 14:54
Po wyborach w Austrii możliwy jest sojusz Wiedeń-Warszawa-Budapeszt – ocenia brytyjski "The Times". Czy rzeczywiście należy spodziewać się ścisłej współpracy między tymi stolicami? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Jendroszczyk, publicysta.
rozwiń zwiń