Polskie Radio
Section05
wybory

Dwa tygodnie do wyborów. Przypominamy najważniejsze informacje dot. głosowania

Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania i zmieniać miejsce głosowania. Do 10 października należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Wyborcy z niepełnosprawnością do 2 października mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce wybory 2023 wybory parlamentarne wybory poradnik wybory społeczeństwo

Partia Roberta Ficy wygrywa wybory na Słowacji. Możliwa koalicja trzech ugrupowań

Partia Smer byłego premiera Roberta Ficy wygrała przedterminowe wybory parlamentarne na Słowacji. Po podliczeniu głosów z niemal wszystkich obwodowych komisji ma poparcie 23,3 procent wyborców, co daje 42 mandaty w 150-osobowym parlamencie. Opublikowane po zamknięciu lokali wyborczych wyniki badań exit poll dawały zwycięstwo Postępowej Słowacji, która ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Słowacja wybory parlamentarne polityka Robert Fico wybory Europa

Słowacja przy urnie: wybory parlamentarne u południowych sąsiadów Polski

Słowacja wybiera nowy parlament. Pytanie, kto wygra i kto utworzy nowy rząd jest wciąż otwarte. Na ostatniej prostej prowadziła populistyczna partia Smer, byłego premiera Fico, który odszedł kilka lat temu w niesławie po oskarżeniach o współpracę z mafią. Tuż za nią plasowała się prozachodnia i proeuropejska Progresywna Słowacja. Bez względu na wynik, zwycięzca nie będzie mógł stworzyć samodzielnie rządu.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja wybory wybory parlamentarne Unia Europejska NATO wojna na Ukrainie Rafał Tomański Rosja Trójka

Sprawa wiz na forum UE? Politycy PiS nie kryją oburzenia. "Opozycja znów wlecze do PE swoje histerie i fejki"

Media obiegła informacja, że 3 października w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata dotycząca nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. Eurodeputowani PiS uważają taką aktywność PE za formę zaangażowania w kampanię wyborczą w Polsce po stronie opozycji. "Znamy zachowanie tego zakompleksionego towarzystwa nie od dziś" - skomentowała była premier Beata Szydło. "Niestety mamy targowicę, która kiedyś pisała do Moskwy a teraz do biurokracji UE" - stwierdził z kolei Patryk Jaki, który przypomniał, że nieprawidłowości dotyczyły 268 przypadków i zostały wykryte przez polskie służby.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory wybory w Polsce wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość opozycja Parlament Europejski wizy

Krajewski: mówimy o linii zdrady Tuska, czyli o tym, jaka była koncepcja obrony Polski w czasach rządów PO

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski powiedział, że Polacy rozumieją, iż nadchodzące wybory będą najważniejsze po 1989 roku, bo zdecydują o zagwarantowaniu nam bezpieczeństwa, mimo toczącej się wojny na Ukrainie. Jak podkreślił, tylko rząd PiS jest w stanie to bezpieczeństwo zapewnić.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Krajewski POLSKA PiS polityka wybory

Miliardy wyparowały z budżetu za rządów Tuska. Premier Morawiecki: to jakby zniknęło 5 lat wypłaty 500+

- W czasach PO za rządów Tuska, według danych KE i firmy PWC, zniknęło z budżetu państwa polskiego co najmniej 250 mld zł. To tak, jakby zniknęło 5 tysięcy kilometrów autostrad, jakby zniknęło 5 lat wypłaty 500+ czy wkrótce 800+. To tak, jakby zniknęło na przykład 7 lat wypłaty 13. i 14. emerytury. Oni mnie nie pozywają za to. Boją się. Bo wiedzą, że to prawda - powiedział w Trzciance premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Donald Tusk Platforma Obywatelska PiS wybory

Premier Morawiecki: my mamy w sercach biało-czerwoną flagę, Tusk ma niemiecką

- Tusk i PO chcą wpuścić do Polski nielegalnych imigrantów. Tylko widzą, co się dzieje na Lampedusie i śmiertelnie się boją, że, jak zobaczycie ten obraz, to on powie Polakom: nie, nie wolno głosować na Platformę - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Trzcianki (woj. wielkopolskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wielkopolskie premier Mateusz Morawiecki polityka wybory Donald Tusk imigracja

Premier przypomniał, co Tusk powiedział o beneficjentach 500+. "Ten leń będzie pouczał innych?"

- To walka z różnymi mafiami uszczelniła budżet i to z niego przeznaczyliśmy potężne środki na rozwój Polski lokalnej, gmin i powiatów. Jeśli 15 października zaufacie nam, to będziemy dalej rozwijać inwestycje w większe i mniejsze polskie miejscowości - powiedział w poniedziałek w Skokowie premier Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał również, co lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział o beneficjentach programów socjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki polityka wybory kampania Donald Tusk 500+

Tusk zapowiada legalną aborcję, związki partnerskie i ułatwienia dla dzieci przy zmianie płci

Donald Tusk w czasie spotkania z mieszkańcami Piły zapewnił, że jego ugrupowanie ma gotowe projekty, które mają między innymi ułatwić zmianę płci. W pewnym momencie z tłumu padło pytanie o ofertę Koalicji Obywatelskiej dla osób określających się mianem LGBT. W odpowiedzi lider PO przedstawił swój program społeczno-obyczajowy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce wybory wybory parlamentarne LGBT aborcja Donald Tusk

Migranci zalewają Europę. Beata Szydło: to nasz rząd zablokował w 2015 roku przymusową relokację

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, była premier Beata Szydło zapewniła, że Polska jest i będzie członkiem Unii Europejskiej. Podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Więcborka podkreśliła, że nasz kraj musi bronić własnych interesów na arenie międzynarodowej w związku z unijnym kryzysem migracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kujawsko-pomorskie regiony Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło wybory wybory w Polsce wybory parlamentarne