Polskie Radio
Section05
wybory

Zbierali podpisy Trzaskowskiemu przed ogłoszeniem daty wyborów. Zaskakująca decyzja warszawskiej prokuratury

Przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi portal tvp.info ujawnił nagranie, na którym widać, że w biurze jednej z warszawskich radnych z Koalicji Obywatelskiej zbierane są podpisy poparcia pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która prowadziła postępowanie w tej sprawie, umorzyła je. Radny PiS Marek Borkowski przekazał portalowi tvp.info uzasadnienie decyzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce wybory prezydenckie wybory prezydenckie 2020 wybory Rafał Trzaskowski Państwowa Komisja Wyborcza prokuratura dane osobowe Platforma Obywatelska TVPinfo kampania wyborcza koalicja obywatelska opozycja

"Nie będzie już dominującego lidera". Dr Justyna Schulz o Niemczech po Angeli Merkel

- W Niemczech obserwujemy, że duże partie polityczne skupiają na sobie coraz mniej głosów. Nikt się nie spodziewa, że - przynajmniej w najbliższych wyborach - zaistnieje zjawisko dominacji dwóch partii, które kształtowało niemiecką scenę polityczną. W związku z tym nie będzie aż tak wyraźnego lidera, jak to było dotychczas, kiedy albo dominowała CDU, albo SPD - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Zachodniego dr Justyna Schulz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy wybory w Niemczech wybory

Dr Krzysztof Karnkowski: emocje są dla Platformy trochę ryzykowną grą

- W 2007 roku PO zdecydowanie wygrała wybory i zdobyła najmłodszych wyborców poprzez odwoływanie się właśnie bardzo silnie do emocji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki) i prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska PO polityka wybory Polskie Radio 24

Powyborcza rzeczywistość w Armenii

20 czerwca odbyła się pierwsza i jedyna tura przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii. Były one bezpośrednią konsekwencją zeszłorocznego, przegranego przez Armenię konfliktu w Górskim Karabachu z Azerbejdżanem. To był dla Ormian wielki wstrząs, który spowodował lawinę zarzutów i oskarżeń wobec władz i premiera Nikola Paszyniana.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina społeczeństwo Armenia Górny Karabach Azerbejdżan polityka wybory

Ekspert: Putin już od dłuższego czasu, co zauważyła Merkel, żyje w rzeczywistości równoległej

- Jest to rzeczywistość, która składa się głównie z zagrożeń zagranicznymi spiskami, których celem jest osłabienie Rosji i zmiana władzy. Interes państwa jest tam utożsamiany z interesem prywatnym - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Menkiszak, ekspert ds. Rosji z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja bezpieczeństwo gospodarka rosji pieniądze Władimir Putin ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 media wybory

Wybory samorządowe we Francji. Media: nowe rozdanie, powrót do gry Republikanów

Francuskie media piszą o "nowym rozdaniu" na scenie politycznej po wczorajszych wyborach samorządowych, w których wybierano władze regionów i departamentów. W drugiej turze najwyższy wynik odnotowała centroprawicowa partia Republikanie, która zdobyła siedem z 13 regionów. Francuskie media piszą o "powrocie do gry" tej formacji, w perspektywie zbliżających się wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wybory polityka

"System premiuje większych". Robert Kwiatkowski o ewentualnej wspólnej liście opozycji w wyborach

– Zwykłem przechodzić przez most, kiedy do niego dojdę. Mam na myślę tę sytuację, kiedy będzie kampania wyborcza, zostaną rozpisane wybory, będziemy wiedzieli "kto, z kim, jak i dlaczego" i wtedy Lewica będzie wspólnie podejmowała decyzję – mówił Robert Kwiatkowski, poseł Lewicy, pytany o to, czy opozycja zdecyduje się na start wyborczy z jednej listy.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Graczak wybory wybory parlamentarne opozycja lewica POLSKA polityka Trójka