Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Nowy Kodeks wyborczy. "Więcej uprawnień dla obywateli”

– Najważniejszą zmianą w Kodeksie Wyborczym będzie wyjęcie strony techniczno-organizacyjnej wyborów wójtom, burmistrzom, prezydentom i radom gmin. To absurd, że - zwłaszcza w wyborach samorządowych - osoby absolutnie bezpośrednio zainteresowane takim, a nie innym wynikiem, w większości wprost startujące w tych wyborach, jednocześnie zajmują się drukowaniem kart, organizowaniem przewozu, zabezpieczaniem – powiedział w audycji 24 Pytania Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do projektu PiS dotyczącego zmian w Kodeksie Wyborczym.
Zobacz więcej na temat:  Państwowa Komisja Wyborcza wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość POLSKA wybory samorządowe wybory parlamentarne Krajowe Biuro Wyborcze

"Niemcy cały czas podzielone są na bogate i biedne landy"

– Ostatnie wybory w Niemczech odsłoniły różnice między Osti a Westi – oceniał w audycji W Gruncie Rzeczy Cezary Kościelniak, publicysta. W głosowaniu, w zdecydowanej większości okręgów, wygrała koalicja CDU/CSU bądź SPD. Na wschodzie natomiast, w Saksonii, tryumfowała antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec. W Polskim Radiu 24 o Niemczech – 27 lat po zjednoczeniu – mówił także Krzysztof Rak, dziennikarz. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory parlamentarne Krzysztof Rak AfD NRD RFN Helmut Kohl

"Babiszowi bardzo zależy, by zostać szefem rządu"

Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że chce powierzyć misję utworzenia rządu Andrejowi Babiszowi, liderowi Akcji Niezadowolonych Obywateli ANO. To właśnie to ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych. O tym, czy Babisz podejmie się jako premier misji tworzenia koalicji rządowej mimo że ciążą na nim zarzuty korupcyjne, mówiła w audycji Świat w Powiększeniu specjalna wysłanniczka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory parlamentarne Magdalena Skajewska

Prezydent powierzy Babiszowi misję utworzenia nowego rządu

Partia miliardera Andreja Babisza - ANO - zwyciężyła w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych w Czechach. Dobre wyniki odnotowały także ugrupowania antysystemowe - Partia Piratów i skrajnie prawicowa SPD. Rządzący do tej pory socjaldemokraci ponieśli porażkę. Wyniki wyborów komentowała wysłanniczka Polskiego Radia w Czechach Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czechy wybory parlamentarne Magdalena Skajewska

Ewakuacja w Japonii. Nadciąga tajfun Lan

Ulewne deszcze i silny wiatr nawiedzają w niedzielę Japonię, do której zbliża się tajfun Lan. Władze zaleciły dziesiątkom tysięcy ludzi ewakuację, odwołano setki lotów, są zakłócenia w kursowaniu pociągów. Pogoda może opóźnić liczenie głosów oddanych w wyborach. W kraju trwają w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne. Frekwencja jest nieco niższa niż podczas poprzedniego głosowania z 2014 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Japonia pogoda Tajfun wybory parlamentarne

Wybory w Czechach. Triumf populistów, klęska lewicy

Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. O przetasowaniach na czeskiej scenie politycznej mówili w Polskim Radiu 24 m.in. prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW, korespondent czeskiej telewizji publicznej Česká Televize dr Miroslav Karas, dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight).
Zobacz więcej na temat:  Czechy Praga wybory parlamentarne Beata Płomecka Unia Europejska Paweł Ukielski Piotr Wawrzyk

Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory w Czechach

„Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej” - wynika ze wstępnych częściowych wyników głosowania. Po przeliczeniu głosów z 80 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 30,5 proc. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach komentowali w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski z Visegrad Insight, korespondentka Polskiego Radia Magdalena Skajewska oraz dr Lukáš Vomlela z Uniwersytetu Śląskiego w Opavie.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory parlamentarne

NASZ WYWIAD Kuchnia czeskich wyborów. Jak miliarder urzekał wyborców?

Andrej Babiš, lider ANO może zostać szefem nowego rządu. - Wielu Czechów uwierzyło, że jest on ciężko pracującym, uczciwym biznesmenem, który zniesmaczony kształtem sceny politycznej, wszedł do polityki, by uratować państwo z rąk złodziei - mówił portalowi PolskieRadio.pl ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Groszkowski.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Czechy wybory parlamentarne OSW Ośrodek Studiów Wschodnich Wybory w Europie Europa wybiera - wywiady