Ostatni wyrok za zbrodnie. Będzie pojednanie na Bałkanach?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:00
- Wszystie strony konfliktu w byłej Jugosławii uważają, że ich żołnierze nie popełniali zbrodni. To próby unikania odpowiedzialności - mówiła w Dwójce Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Ostatni wyrok za ludobójstwo. Pojednanie na Bałkanach? (Puls świata/Dwójka)
Żałoba po samobójstwie Slobodana Praljaka
Żałoba po samobójstwie Slobodana PraljakaFoto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Przed dwoma dniami, były chorwacki generał Slobodan Praljak otruł się podczas rozprawy przed Trybunałem ds. Zbrodni w b. Jugosławii. Podczas odczytywania wyroku wyjął butelkę z trucizną i wypił jej zawartość. Zmarł po kilku godzinach w szpitalu.

Praljak został przez Trybunał skazany w 2013 roku na karę 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione na ludności cywilnej. To było posiedzenie odwoławcze, ale Trybunał podtrzymał poprzedni wyrok. Na wieść o demonstracyjnym samobójstwie Praljaka, prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović powiedziała, że jego śmierć wstrząsnęła sercami narodu chorwackiego.

To już ostatni wyrok i społeczność międzynarodowa zakończyła rozliczanie winnych ludobójstwa, ale wypowiedź Grabar-Kitarović rzuca cień na przyszłość relacji między narodami byłej Jugosławii. Czy pokolenie, które było aktywnie zaangażowane w konflikt na Bałkanach i popełnione wówczas zbrodnie będzie w stanie się z nich rozliczyć? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Świata

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 17.45

mko


Czytaj także

Wojna na Bałkanach. Były przywódca Chorwatów w Bośni przed trybunałem haskim

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 15:56
Podczas procesu apelacyjnego prokuratura trybunału haskiego zażądała we wtorek 40 lat więzienia dla Jadranko Prlicia, byłego przywódcy bośniackich Chorwatów, skazanego w 2013 roku na 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnie wojenne na Bałkanach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia i przyszłość. Serbia po skazaniu "Rzeźnika Bałkanów"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 18:00
22 listopada Ratko Mladić został skazany na dożywocie przez ONZ-owski Trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze. Dzień później rezydent Serbii Aleksandar Vučić zaapelował do swoich obywateli, by patrzyli w przyszłość. 
rozwiń zwiń