Katalonia. Czy wybór nowego premiera oznacza koniec kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:32
- Takie wybory i taki proces tworzenia rządu dawno nigdzie nie miał miejsca. W ostatnich latach chyba tylko w Belgii również długo nie było rządu. W Katalonii sytuacja była jednak o tyle wyjątkowa, że chodziło o rząd regionu, a nie państwa - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kacprzak z Uczelni Vistula.
Audio
  • Czy wybór nowego premiera Katalonii oznacza koniec kryzysu wokół tego regionu? (Puls świata/Dwójka)
Nowo wybrany premier Katalonii Quim Torra
Nowo wybrany premier Katalonii Quim TorraFoto: OMER MESSINGER/PAP/EPA

macron1200.jpg
"Macron może stać się wtyczką Trumpa w Europie"

Po prawie pięciu miesiącach od wyborów Katalonia ma wreszcie swojego premiera. Quim Torra, zwolennik oderwania się regionu od Hiszpanii, został wybrany przez parlament Katalonii na nowego szefa rządu. To kończy okres politycznego impasu w parlamencie w Barcelonie, ale według wielu komentatorów nie kończy wcale kryzysu wokół zbuntowanego regionu. Niektórzy twierdzą wręcz, że dojdzie do zaostrzenia konfliktu miedzy Madrytem a Barceloną.

Czy taki scenariusz rzeczywiście jest możliwy? Kim jest Quim Torra? Co łączy go z poprzednim premierem Katalonii Carlesem Puigdemontem, który został zdymisjonowany przez Mariana Rajoya, szefa hiszpańskiego rządu, jesienią 2017 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość: dr Katarzyna Kacprzak (Uczelnia Vistula)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/jp

Czytaj także

Katalonia znów głosuje. Będzie kolejny kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 12:00
- To mało prawdopodobne, by te wybory rozwiązały problem autonomii. I społeczeństwo, i parlament są podzielone. Nie sadzę, by teraz nagle doszło do porozumienia w sprawie statusu Katalonii - mówił w Dwójce Fernando Lafuente.
rozwiń zwiń