Artyści w obronie Oleha Sencowa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 09:00
- To jest typowe dla rosyjskich władz, że karzą ludzi za to co robili, zanim Rosja zagarnęła Krym. Sencow wspierał ukraińską rewolucję godności i dlatego został oskarżony o terroryzm. Twierdzi, że dowody zostały sfabrykowane - mówił w Dwójce Piotr Pogorzelski.
Audio
  • Artyści w obronie Oleha Sencowa (Puls świata/Dwójka)
Oleh Sencow
Oleh SencowFoto: PAP/ITAR-TASS/Valery Matytsin

putin1200.jpg
Jedna czwarta Rosjan niezadowolona z Putina. Idą zmiany?

W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o apelu ponad 100 znanych artystów i osób ze świata polityki, którzy na łamach francuskiego dziennika "Le Monde" zwrócili się do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera przebywającego w łagrze.

Sencow został aresztowany i wywieziony z Krymu w maju 2014 r. Sądzono go w Rosji, w Rostowie nad Donem, gdzie został skazany na 20 lat więzienia. Organizacje broniące praw człowieka uważają, że w procesie przeciwko Sencowowi użyto sfingowanych dowodów. Od 14 maja reżyser prowadzi protest głodowy w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w okolicy Workuty na rosyjskiej dalekiej północy.

Głodówkę podjął nie tylko w swojej sprawie, protestuje przeciw przetrzymywaniu w rosyjskich więzieniach i łagrach 60 Ukraińców, więźniów politycznych. Ostatnio jego stan się poważnie pogorszył i ma być bliski śmierci. Czy istnieje choć cień szansy na jego uwolnienie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tyutł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Piotr Pogorzelski (wieloletni korespondent Polskiego Radia na Ukrainie)

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 17.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE apeluje do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i leczenie Sencowa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 14:36
Unia Europejska zaapelowała do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i zapewnienie odpowiedniego leczenia ukraińskiemu reżyserowi Ołehowi Sencowowi. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji. 
rozwiń zwiń