Rosjanie będą odcięci od globalnego internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 07:00
- Wiadomo, że odcięcie będzie skutkowało zamknięciem tej sfery, która do tej pory była sferą wolności - mówiła Anna Łabuszewska, komentując próby przyjęcia w rosyjskim parlamencie przepisów przewidujących możliwość izolowania rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci.
Audio
  • Czy Rosjanie rzeczywiście mogą się obawiać odcięcia od globalnego internetu? (Puls świata/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Pixabay

- Autorzy projektu mówią, że chodzi o to, by cyberataki nie mogły nastąpić zwłaszcza w sytuacjach wrażliwych, na przykład podczas wyborów - przywoływała Anna Łabuszewska uzasadnienia rosyjskich władz. Jak podkreślała jednak, "mamy tu do czynienia z ustawą, która potencjalnie ogranicza pole wolności".

Rosja: wielotysięczny protest przeciw izolacji internetu>>>

Co istotne, wśród nowych ustaw (przyjęto je w Dumie w trzecim czytaniu) są już takie, które przewidują kary za tzw. fake newsy oraz wprowadzają wysokie kary finansowe za "obrażanie władz". – To sygnał dla społeczeństwa, żeby ci, którzy są aktywni, obawiali się wypowiedzi swobodnej, która może zostać zinterpretowana jako obraźliwa dla władz – mówiła Anna Łabuszewska.

Czy Rosjanie rzeczywiście mogą się obawiać odcięcia od globalnego internetu? Na ile plany izolacji internetu wiążą się ze spadkiem zaufania rosyjskiego społeczeństwa do Putina? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 16.45


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja: wielotysięczny protest przeciw izolacji internetu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 18:52
Co najmniej 10 tysięcy uczestników zgromadził w Moskwie wiec przeciwko przyjmowanym w parlamencie przepisom przewidującym możliwość izolowania rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci. Wiec zorganizowała niezarejestrowana Partia Libertariańska.
rozwiń zwiń