Francuski dziennikarz: tożsamość chrześcijańska jest u nas mocna

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 08:00
- Jan Paweł II nazywał Francję starszą córką Kościoła i coś w tym było. Francuzi uważają się za katolików, w każdym razie są związani z tą tradycją i dlatego to wszystko razem się miesza. Notre Dame to jednocześnie symbol i państwa, i wiary, i tradycji, i historii. No i przede wszystkim serce Paryża - mówił w Dwójce Michel Viatteau, szef biura AFP w Polsce.
Audio
  • Francuski dziennikarz Michel Viatteau o pożarze paryskiej katedry Notre Dame (Puls świata/Dwójka)
Strażacy biorący udział w gaszeniu pożaru katedry Notre Dame
Strażacy biorący udział w gaszeniu pożaru katedry Notre DameFoto: CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA

Pożar paryskiej katedry Najświętszej Marii Panny wybuchł w poniedziałek (15.04) wieczorem. Strażacy gasili go niemal do rana. Ogień objął cały dach, drewniane wnętrze i jedną z wież. Jej iglica sięgająca dziewięćdziesięciu trzech metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową i tuniką św. Ludwika.

- To jest miejsce, w którym Francja właściwie się zaczęła. Jeszcze przed nastaniem chrześcijaństwa była tam pogańska świątynia, potem zastapił ją najpierw kościół, a od XII wieku katedra Notre Dame. Jest to więc dla wszystkich Francuzów, zresztą wydaje mi się, że nie tylko dla Francuzów, absolutnie niezwykłe miejsce, z którym wszyscy czujemy się związani - podreślał gość Dwójki.

Czy publiczna zbiórka środków na remont Notre Dame zakończy się sukcesem? Czy pożar paryskiej katedry może uspokoić napiętą atmosferę we Francji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Michel Viatteau (szef biura AFP w Polsce)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 16.45

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska-Francja. Stulecie stosunków dyplomatycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:05
Punktem wyjścia rozmowy z prof. Antonim Dudkiem w "Pulsie świata" było wspólne oświadczenie polskiego i francuskiego senatu z okazji stulecia stosunków dyplomatycznych.
rozwiń zwiń