Watykan wobec problemu uchodźców i migrantów

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 08:17
- Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest według papieża Franciszka bardzo istotny dla pokoju. Źródłem problemu uchodźstwa są przecież nękające różne rejony świata wojny oraz państwa, które generując te konflikty nie chcą wziąć odpowiedzialności za ich ofiary – mówił w Dwójce ks. dr Andrzej Paś z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Audio
  • Przed 105. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy (Puls świata/Dwójka)
Nielegalni imigranci zatrzymani w Sudanie
Nielegalni imigranci zatrzymani w SudanieFoto: PAP/EPA/MARWAN ALI

pap hongkong 1200.jpg
Hongkong. Fala protestów przeciw nowemu prawu

Kolejny, 105. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy będzie obchodzony przez Kościół w niedzielę 29 września 2019 roku. W audycji rozmawialiśmy o współczesnym problemie migracji oraz o stanowisku Watykanu wobec problemu uchodźców i migrantów.

Głowa Kościoła wobec migracji

Papież Franciszek w swoim orędziu napisał: "Społeczeństwa najbardziej zaawansowane gospodarczo rozwijają w swoim łonie skłonność do pogłębionego indywidualizmu, która w połączeniu z mentalnością utylitarną i pomnożona przez sieć medialną wytwarza «globalizację obojętności». W tym scenariuszu migranci, uchodźcy, przesiedleńcy i ofiary handlu ludźmi stali się symbolami wykluczenia, ponieważ oprócz trudności, jakie pociąga za sobą sam ich stan, często są obciążani osądem negatywnym, traktującym ich jako przyczynę bolączek społecznych. Postawa wobec nich stanowi dzwonek alarmowy, ostrzegający przed upadkiem moralnym, który grozi wówczas, gdy przyznaje się miejsce kulturze odrzucenia".

Jakie inne źródła migracji powinny być według Kościoła dostrzeżone i traktowane z należytą uwagą? Jak można scharakteryzować inicjatywy chrześcijan na rzecz uchodźców? Jakie miejsce wśród setek projektów realizowanych przez Kościół a całym świecie zajmuje pomoc humanitarna? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: ks. dr Andrzej Paś (koordynator ds. mediów organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie)

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko