70 lat drogi do potęgi. Chiny prężą muskuły

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 08:12
- Chińczycy przywiązują bardzo dużą wagę do efektu splendoru, do epatowania wielkością i bogactwem. Lotnisko pod Pekinem, które właśnie zostało otwarte, to kolejna inwestycja, która ma budzić podziw świata. Budzić respekt zaś ma chińska armia, z której modernizacja uczyniła drugą armię świata – mówił w Dwójce publicysta Bartłomiej Radziejewski.
Audio
  • W przeddzień obchodów 70. lecia Chińskiej Republiki Ludowej (Puls świata/Dwójka)
Chiny. Wystąpienie Xi Jinpinga
Chiny. Wystąpienie Xi Jinpinga Foto: PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

chiny free 1200.jpg
Chiny 2019. Jakie są i dokąd zmierzają?

W audycji rozmawialiśmy o rosnącej potędze Chin, czego przejawem jest otwarcie pod Pekinem jednego z największych lotnisk na świecie. W przeddzień 70. rocznicy utworzenia ChRL, przywódca Chin Xi Jinping odwiedził też pekińskie mauzoleum, w którym spoczywa zabalsamowane ciało przewodniczącego Mao Zedonga.

Rocznica proklamowania ChRL będzie hucznie obchodzona 1 października - w Pekinie zaplanowano wielką paradę wojskową i pokaz wypuszczania 70 tys. gołębi. Według komentatorów rocznica ma służyć pokazaniu całemu światu postępów dokonanych przez ChRL w ciągu siedmiu dekad swego istnienia. Z ubogiego kraju, trapionego wojną domową i głodem, zmieniła się ona w drugą pod względem wielkości gospodarkę świata i potęgę militarną budzącą coraz większe obawy na świecie.

Najpierw podbój gospodarczy, a teraz militarny? Czy Chińczycy szykują się do wojny? Na czym polega chińska strategia odstraszania? Jakimi środkami jest realizowana? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Bartłomiej Radziejewski (miesięcznik "Nowa Konfederacja")

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/pg

Czytaj także

Wojna handlowa Chiny–USA. Skutki w świecie technologii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 07:50
Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową spowodowała podniesienie przez USA ceł z 10 na 25 proc. na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. Chiny odpowiedziały podwyższeniem ceł na towary amerykańskie o wartości 60 mld. Co dalej?
rozwiń zwiń