Czy UE rozpocznie negocjacje akcesyjne z Macedonią Płn. i Albanią?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 08:44
O europejskich aspiracjach obu państw w kontekście niejasnej przyszłości rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do UE rozmawialiśmy w audycji z dr. Marko Babiciem z Instytutu Europeistyki UW.
Audio
  • Dr Marko Babić o braku zgody Rady Europejskiej na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sevenMaps7/Shutterstock

W czwartek (17.10), pierwszego dnia posiedzenia Rady Europejskiej, w gronie przywódców państw UE nie udało się wypracować zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji jakie docierały do dziennikarzy, jedynym krajem, który blokował pozytywną decyzję była Francja. 

Emmanuel Macron był przeciwny otwarciu rozmów akcesyjnych zarówno dla Albanii, jak i mającej większe poparcie i będącej lepiej ocenianej Macedonii Północnej. Dania i Holandia, które były zdecydowanie niechętne jeśli chodzi o Albanię, były w stanie zgodzić się na "zielone światło" dla Macedonii Północnej. Liderzy dość długo szukali odpowiednich sformułowań we wnioskach końcowych, które byłyby jednocześnie zachęcające dla obu tych krajów, ale nie przesądzały sprawy. Nie udało im się jednak ostatecznie ustalić kompromisowego tekstu.

Co to oznacza dla europejskich aspiracji dwóch sąsiadujących ze sobą państw? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: dr Marko Babić (politolog, UW)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 16.45

pg/mko

Czytaj także

Droga krajów bałkańskich do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 07:52
W audycji rozmawialiśmy o trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzeniu, w którym uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w tzw. procesie berlińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosowo. Tożsamość proeuropejskiej społeczności

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 08:17
- Poparcie mieszkańców Kosowa dla Unii Europejskiej jest bardzo wysokie. Ta orientacja jest jednoznaczna i nie zmienia się od lat. Narasta jednak rozczarowanie, bo UE wciąż nie zgadza się na zniesienie wiz – mówiła w Dwójce Marta Szpala, ekspertka OSW.
rozwiń zwiń