Polskie Radio
Section05
Rada Europejska

Ekspert: szczyt UE to znaczny krok do przodu

- Najistotniejsza była zgoda wśród przywódców co do tego, jakie problemy należy rozwiązać – mówił Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Zwrócił uwagę, że kraje UE są jednomyślne m.in. względem negocjacji w Londynem, a obawiano się, że Brexit może spowodować zapaść UE. Nie widać też różnic w kwestii zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Unia Europejska Hiszpania katalonia UE Rada Europejska

"Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec"

- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Węgry Unia Europejska imigranci w Europie Rada Europejska Rosja

"Relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Claude Juncker Donald Tusk Rada Europejska Komisja Europejska Unia Europejska

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy krs Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

"Nie wierzę, by inicjatywa szaf RE była wyrazem troski"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk poprosił, Andrzeja Dudę o spotkanie. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej". W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Fijołka z portalu "wPolityce.pl", Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dominika Zdorta z Telewizji Polskiej.   
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa Donald Tusk Andrzej Duda Grzegorz Osiecki Dominik Zdort prezydent Rada Europejska

Premier Szwecji w Polsce. Rozmowy m.in. o Nord Stream 2

Przyszłość Unii Europejskiej, Brexit i kwestie migracyjne – to główne tematy rozmów premierów Polski i Szwecji. Stefan Loefven przebywa z dwudniową wizytą w Warszawie. O skandynawskim kierunku polskiej polityki zagranicznej w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Fronia, dyrektor fundacji Norden Centrum.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Szwecja Brexit imigranci w Europie Nord Stream 2 Partnerstwo Wschodnie Rada Europejska Skandynawia Morze Bałtyckie

Współpraca SKW z FSB. "Były premier musi być o to zapytany"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk, pojawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Potwierdził to jego rzecznik Preben Aamann. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 m.in. o tej sprawie rozmawiali Agnieszka Burzyńska z „Faktu” i Piotr Gursztyn z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB prokuratura Rada Europejska Piotr Gursztyn Grzegorz Osiecki

Leszek Miller: strefa euro będzie jądrem UE

– Prawica, zarówno ta spod znaku Platformy Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, nie zrobiła nic, by Polska znalazła się eurolandzie. Gdybyśmy byli dziś w strefie euro, bylibyśmy w centrum wydarzeń, które będą miały miejsce w Europie w kolejnych latach – mówił w Rozmowie PR24 Leszek Miller, były premier, członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Miller Unia Europejska Witold Waszczykowski strefa euro Adrian Klarenbach Donald Tusk Rada Europejska PiS Platforma Obywatelska

„Nie ma mowy o fałszerstwie przy wyborze Tuska”

– Trudno zrozumieć wypowiedź Witolda Waszczykowskiego. Polski rząd nie będzie podważał wyboru Tusku. Nie sądzę, żeby był polityczny sens jeszcze podejmować tę kwestię. Nie ma ani szans, ani powodów na zdjęcie Tuska ze stanowiska. Należałoby przyjąć postawę, że nie jesteśmy zadowoleni, ale nie ruszamy sprawy – mówił w audycji Punkt Widzenia Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Witold Waszczykowski Rada Europejska MSZ

"Minister Waszczykowski najsłabszym ogniwem rządu"

Poseł Kukiz’15 skomentował poniedziałkowe słowa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego nt. fałszerstwa wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. – To była kompletnie bezsensowna wypowiedź. Aż trudno się do tego odnosić, takie strzały w kolano są zupełnie bez sensu – powiedział w audycji 24 Pytania poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Tomasz Rzymkowski Kukiz'15 Jacek Saryusz-Wolski Witold Waszczykowski MSZ Donald Tusk Rada Europejska rząd Beaty Szydło imigranci w Europie zmiana czasu