Polskie Radio
Section05
Rada Europejska

Donald Tusk zapytał przywódców o budżet UE

Szef Rady Europejskiej pyta unijnych przywódców, jaki powinien być poziom wydatków w przyszłym budżecie Wspólnoty po 2020 roku. Treść noty, którą Donald Tusk wysłał do europejskich stolic, poznała korespondentka Polskiego Radia. Dokument jest przygotowaniem do przyszłotygodniowego szczytu w Brukseli. Jednym z głównych tematów ma być nowy, unijny budżet. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Unia Europejska budżet ue ŚWIAT Rada Europejska

Brexit. Wzrasta świadomość stopnia skomplikowania negocjacji

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zadeklarowali we wtorek w Parlamencie Europejskim, że Unia Europejska jest otwarta na ewentualną zmianę decyzji Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia Wspólnoty. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska Donald Tusk Jean-Claude Juncker Komisja Europejska Rada Europejska Wielka Brytania

Szczyt UE w Brukseli 2017: Porozumienie w sprawie Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po szczycie unijnym, że znalezienie kompromisu w kwestii migracji będzie bardzo trudne, ale kraje UE muszą zrobić wszystko, by go osiągnąć. O szczycie UE w Brukseli mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Węgry Bruksela Rada Europejska Unia Europejska uchodźcy imigracja

Ekspert: szczyt UE to znaczny krok do przodu

- Najistotniejsza była zgoda wśród przywódców co do tego, jakie problemy należy rozwiązać – mówił Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego UW. Zwrócił uwagę, że kraje UE są jednomyślne m.in. względem negocjacji w Londynem, a obawiano się, że Brexit może spowodować zapaść UE. Nie widać też różnic w kwestii zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Unia Europejska Hiszpania katalonia UE Rada Europejska

"Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec"

- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Węgry Unia Europejska imigranci w Europie Rada Europejska Rosja

"Relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Claude Juncker Donald Tusk Rada Europejska Komisja Europejska Unia Europejska

"Małym i średnim przedsiębiorcom nic nie zagraża"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykowali reformę sądownictwa w Polsce. Politycy opozycyjni sugerują, że UE może wstrzymać pomoc finansową dla naszego kraju i nałożyć sankcje. O tym, na ile scenariusz ten ma szansę się ziścić mówili w audycji Rządy Pieniądza Sławomir Horbaczewski (ekonomista), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość ministerstwo gospodarki reforma sądownictwa Rada Europejska Donald Tusk Sąd Najwyższy krs Tomasz Wróblewski Frans Timmermans Komisja Europejska

"Nie wierzę, by inicjatywa szaf RE była wyrazem troski"

Szef Rady Europejskiej, Donald Tusk poprosił, Andrzeja Dudę o spotkanie. Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej". W Polskim Radiu 24 komentarz Marcina Fijołka z portalu "wPolityce.pl", Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dominika Zdorta z Telewizji Polskiej.   
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Donald Tusk Andrzej Duda Grzegorz Osiecki Dominik Zdort prezydent Rada Europejska