Polskie Radio
Section05
Rada Europejska

NASZ NEWS Nie będzie wniosków z unijnego szczytu ws. migracji. Przewodniczący Rady Europejskiej wyda oświadczenie

Bez porozumienia zakończyła się dyskusja unijnych przywódców na szczycie w Brukseli poświęcona kwestiom migracyjnym. Liderom 27-mki nie udało się przełamać impasu w sprawie wniosków ze szczytu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, nie będzie konkluzji ze szczytu na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Beata Płomecka Rada Europejska

"Tak długo, jak to konieczne". Liderzy państw UE potwierdzają swoje wsparcie dla Ukrainy

Przywódcy unijnych krajów zadeklarowali dalsze wieloletnie dozbrajanie Ukrainy oraz wsparcie finansowe, gospodarcze, humanitarne i dyplomatyczne. Wnioski w tej sprawie zostały przyjęte na zakończenie pierwszego dnia szczytu w Brukseli - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Unia Europejska Rada Europejska Rosja sankcje Unii Europejskiej broń

NASZ NEWS Szczyt UE w Brukseli. Więcej pieniędzy na uchodźców z Ukrainy? Polska zgłosiła kolejną poprawkę

Polska zgłosiła drugą poprawkę do wniosków na unijny szczyt, który trwa w Brukseli - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o wezwanie Komisji Europejskiej do uwzględnienia potrzeb uchodźców z Ukrainy przy rewizji unijnego budżetu, który obowiązuje do 2027 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska migracja Komisja Europejska uchodźcy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Bruksela Beata Płomecka

TYLKO U NAS Szczyt UE dotyczący migracji. Polska złożyła własny projekt wniosków

Polska złożyła własny projekt wniosków na unijny szczyt dotyczący migracji. Z ustaleń Polskiego Radia wynika, że w tym projekcie jest odwołanie do wcześniejszych informacji ze szczytów z 2016, 2018 i 2019 roku i powrót do konsensusu w polityce migracyjno-azylowej oraz we wdrażaniu tej polityki. O szczegółach informuje nasza korespondentka Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Beata Płomecka Bruksela migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie imigracja

Szczyt UE w Brukseli a pakt migracyjny. "Trudno jest wychodzić spoza uzgodnionych ram"

W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy krajów członkowskich będą dyskutowali m.in. o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dalszym wsparciu dla Ukrainy oraz polityce migracyjnej w krajach UE. Podczas spotkania Polska ma przedstawić także propozycję dotyczącą bezpieczeństwa granic. Czy projekt spotka się z zainteresowaniem państw członkowskich? - Trudno jest wychodzić spoza uzgodnionych ram - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Bruksela Rada Europejska

Niemcy i Francja chcą znieść weto w Radzie Europejskiej. Wierzą, że uda się to osiągnąć w tym roku

Francja i Niemcy chcą dokonać częściowej reformy instytucjonalnej Unii Europejskiej. - Jesteśmy przekonane, że reforma polegająca m.in. na zniesieniu weta w głosowaniach w Radzie UE, będzie możliwa w tym roku - oznajmiły w rozmowie z portalem Euractiv francuska i niemiecka sekretarz stanu, Laurence Boone i Anna Luehrmann.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Niemcy Unia Europejska Rada Europejska weto

"To skandaliczne działanie i zbrodnia wojenna". Szefowie RE i NATO reagują na wysadzenie zapory w Nowej Kachowce

"Skandaliczne działanie" - tak sekretarz generalny NATO nazwał wysadzenie przez Rosjan tamy w okupowanej przez nich Nowej Kachowce na Ukranie. "To zbrodnia" - ocenił z kolei szef RE Charles Michel.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Krym Dniepr wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Chersoń wojna 2023 Jens Stoltenberg Charles Michel Rada Europejska NATO UE Unia Europejska

Europa w obliczu agresji Rosji. Minister Zbigniew Rau na konferencji Globsec

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji, wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem i byłą prezydent Estonii, weźmie udział w panelu dotyczącym wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Mateusz Morawiecki Rada Europejska Unia Europejska Globsec

Europa w obliczu agresji Rosji. Minister Zbigniew Rau na konferencji Globsec

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś uczestniczył w forum Globsec w Bratysławie. Szef polskiej dyplomacji, wraz ze swoim słowackim odpowiednikiem i byłą prezydent Estonii, weźmie udział w panelu dotyczącym wyzwań stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa ŚWIAT Mateusz Morawiecki Rada Europejska Unia Europejska Globsec

Kreml ingeruje w politykę na całym świecie. 300 mln dolarów to "wierzchołek góry lodowej"

Od 2014 r. Rosja wydała ponad 300 mln dolarów, by wpływać na polityków i władzę w ponad 20 państwach świata - ostrzegał w 2022 r. rząd USA. Według amerykańskiego wywiadu Rosja prowadziła też działania mające wpłynąć na amerykańskie wybory w 2016 i 2020 r. Ingerowanie Rosji w życie polityczne było lub jest badane przez komisje parlamentarne m.in. w USA, Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa ŚWIAT Mateusz Morawiecki Rada Europejska Unia Europejska GOSPODARKA

"Rezygnacja z zasady jednomyślności w UE byłaby jednoznaczna z odebraniem suwerenności". Legutko o słowach Scholza

Eurodeputowany PiS Ryszard Legutko, komentując wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Parlamencie Europejskim, powiedział, że "likwidacja zasady jednomyślności, w istniejących jeszcze obszarach, w głosowaniach w Radzie UE będzie jednoznaczna z odebraniem suwerenności takim krajom jak Polska i mniejszym". Oceniając postawę obecnej opozycji w Polsce, zauważa, że ich rozumienie polityki to "zdobyć władzę po to, żeby ją oddać".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska ŚWIAT Europa Rada Europejska Olaf Scholz Ryszard Legutko

Ukraina pod lupą UE. Urzędnicy mówią o wielkich postępach. "Jesteśmy pod wrażeniem"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił z uznaniem o postępach Ukrainy w spełnianiu unijnych kryteriów, od których uzależnione jest rozpoczęcie negocjacji członkowskich. Komisja Europejska potwierdza kalendarz działań. Ukraina, która w czerwcu ubiegłego roku uzyskała status kandydata do Unii, ma nadzieję, że do końca roku rozpocznie rokowania akcesyjne - relacjonuje korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rada Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Ukraina Beata Płomecka Charles Michel wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Europa ŚWIAT