Rasistowski zamach w Niemczech. Nie żyje 10 osób

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 07:46
Co najmniej 10 osób zabił w niemieckim mieście Hanau działający z pobudek ksenofobicznych zamachowiec. Kanclerz Merkel przyznała, że zbrodnia miała charakter rasistowski, oraz że tego typu poglądy doprowadziły do wielu podobnych zdarzeń w ostatnich miesiącach.
Audio
  • Strzelanina w niemieckim mieście Hanau (Puls świata/Dwójka)
Angela Merkel
Angela MerkelFoto: PAP/EPA/OMER MESSINGER

W "Pulsie świata" Waldemar Maszewski, korespondent Polskiego Radia, sprostował doniesienia niemieckiej prasy mówiące o tym, że wśród ofiar nocnego zdarzenia (19/20.02) jest osoba z polskim obywatelstwem lub polskim nazwiskiem. Początkowo podejrzewano, że zginąć mogła Polka pracująca w jednym z barów, do których wtargnął mężczyzna. 

Jak dodał nasz korespondent, po zamachu przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster oskarżył niemieckie władze, że zbyt długo bagatelizowały i nadal bagatelizują problem rosnącego rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu.

Sprawca miał legalną broń zakupioną w sieci. Popełnił samobójstwo we własnym domu. Nie był karany. 

W programie także temat debaty demokratów w prawyborach w Stanach Zjednoczonych, które komentował Andrzej Kochut z Klubu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: Waldemar Maszewski (korespondent Polskiego Radia), Andrzej Kochut (Klub Jagielloński)

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 16.45

uk/pg

Czytaj także

Zamach przed synagogą w Halle. Neonazista przyznał się do winy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 12:43
Niemiecka prokuratura federalna (GBA) poinformowała w piątek, że zamachowiec, który w środę próbował wedrzeć się do synagogi w mieście Halle i zabił dwie osoby, przyznał się do winy. Przebywa on obecnie w areszcie śledczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzelaniny w Hanau. Ambasada RP: wśród ofiar nie ma Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 17:25
- Wśród ofiar zamachowca z Hanau, zarówno śmiertelnych, jak i rannych, nie ma osób z polskim obywatelstwem, bądź z polskim nazwiskiem - poinformował Dariusz Pawłoś, attache prasowy ambasady RP w Berlinie.
rozwiń zwiń