Geniusz Jane Austen na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 20:17
- Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy Jane Austen jest świetną pisarką, to powinien zobaczyć film "Przyjaźń czy kochanie". W tych dialogach i w takim podaniu mierzymy się z jej fenomenem - mówi Eryk Ostrowski, historyk literatury.
Audio
  • Geniusz Jane Austen na dużym ekranie (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
Po śmierci męża lady Susan Vernon jedzie do teściów, by przeczekać plotki o swoim niemoralnym prowadzeniu się
Po śmierci męża lady Susan Vernon jedzie do teściów, by przeczekać plotki o swoim niemoralnym prowadzeniu sięFoto: Forum Film Poland Sp. z o.o.

Powieści Jane Austen zostały wielokrotnie zekranizowane, co nie zmienia faktu, że wciąż powstają nowe produkcje. Najnowszy film "Przyjaźń czy kochanie" Witta Stillmana został zrealizowany na kanwie "Lady Susan". - Reżyser nie kryje, że jest wielbicielem Jane Austen, i ten film jest logicznym etapem w rozwoju jego kariery. Bardzo podoba mi się to, że jest to utwór nieznany i nietłumaczony dotychczas w Polsce - mówi krytyk filmowa Katarzyna Wajda.

W audycji mówiliśmy o tym, dlaczego tytuł filmu może być mylący, z jakich powodów "Lady Susan" nie jest znana polskiemu czytelnikowi i co szczególnego zawiera ten tekst Jane Austen. Dlaczego bohaterka "Przyjaźń czy kochanie" wprowadza nas w poczucie niepewności? Kto z otoczenia pisarki był prototypem dla tej postaci?

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: prof. Anna Przedpełska-Trzeciakowska (autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse"), Eryk Ostrowski (pisarz i historyk literatury), Katarzyna Wajda (krytyk filmowa)

Data emisji: 30.06.2016

Godzina emisji: 18.30

sm/jp

Czytaj także

Rozważna i romantyczna Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 08:45
We wtorkowej audycji "Sezon na Dwójkę" wysłuchamy rozmowy z Anną Przedpełską-Trzeciakowską - tłumaczką powieści Jane Austen i autorką wydanej właśnie książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń