"Zagroda zębów", czyli uczłowieczanie Odysa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 11:31
- Odyseusz jeszcze pamięta bogów, jeszcze z nimi rozmawia i prosi ich o radę, a z drugiej – próbuje ich przechytrzyć. Jedną nogą jest więc w micie, a drugą w świecie zwyczajnym. Ukazując mit Odysa na różne sposoby, staram się przedstawić jego postać bliżej człowieka – powiedział Wit Szostak, autor książki "Zagroda zębów".
Audio
  • Wit Szostak opowiada o książce "Zagroda zębów" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment obrazu Odyseusz i Polifem Arnolda Bcklina z 1896 roku
Fragment obrazu "Odyseusz i Polifem" Arnolda Böcklina z 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Odys błądzi i nie dociera do domu, bo nigdy nie chciał tam wrócić; Odys wszystko wymyślił, łącznie z Hadesem; Odys nie wraca na Itakę i pomaga odbudować spaloną Troję – to jedynie przykłady wariacji na temat mitu o greckim królu Itaki, jakie w swojej książce przedstawił gość Dwójki. Jak podkreślil jednak, nie chodziło mu o zabawę, ale o przekorne ukazanie wielowątkowości mitów.

- Jeśli sięgniemy do greckiej mitologii, to zobaczymy, że opisane w niej historie występowały w rozmaitych wariantach i trudno wyznaczyć ich jedną kanoniczną wersję. Sięgnąłem po mit Odysa, bo za sprawą eposu Homera, do tej pory funkcjonował w jednej powszechnie znanej wersji – zaznaczył Wit Szostak.

W nagraniu audycji posłuchamy również o mocy mitu i o tym, że w historii Odysa autora interesowało najbardziej "wyciekanie heroizmu z herosa".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Wit Szostak (autor książki "Zagroda zębów")

Data emisji: 27.12.2016 

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Czytaj także

Wróżenie z wnętrzności z Witem Szostakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 11:00
Z autorem takich powieści jak "Chochoły" czy "Dumanowski" porozmawiamy o jego ostatniej książce poświęconej duchowemu eskapizmowi.
rozwiń zwiń