Inwizycja krytycznym okiem biskupa Grzegorza Rysia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 19:00
- To łatwe wyjście mówić, że Kościół jest święty i tylko ludzie są w nim grzeszni. Prawda jest jednak taka, że ludzie potrafią tworzyć w obrębie Kościoła grzeszne struktury. W historii była to np. inkwizycja i indeks ksiąg zakazanych – tak o dziejach Kościoła katolickiego mówił ks. dr hab. Grzegorz Ryś.
Audio
  • Ks dr hab. Grzegorz Ryś w rozmowie o dziejach Kościoła (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Obraz Francisco Pardilly Ortiza pt. Kapitulacja Grenady (zdj.ilustracyjne)
Obraz Francisco Pardilly Ortiza pt. "Kapitulacja Grenady" (zdj.ilustracyjne)Foto: Francisco Pradilla Ortiz/Wikimedia/Domena publiczna

Gość Dwójki zaznaczył jednocześnie, że religijność ludzi i Kościół w okresie średniowiecza należy mierzyć miarą ich sumienia.

 - W ówczesnych czasach nawet Paweł Włodkowic, który uchodzi za ikonę tolerancji średniowiecznej, uważał, że krucjata jest wojną sprawiedliwą, bo Ziemia Święta jest ziemią chrześcijańską. Skoro mówił tak nawet Włodkowic, to nie wiem, czy w całym średniowieczu mógłby się znaleźć człowiek, który potępiałby te praktyki. Pamiętajmy o tym, że Kościół ma swoją historię i ufamy, że rozwija swoje kategorie myślenia i rozumienia Ewangelii. Nie byłoby dobrze, gdyby papież Franciszek miał takie same kategorie myślenia co zezwalający na krucjaty Innocenty III - dodał ks. dr hab. Grzegorz Ryś.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość: ks. dr hab. Grzegorz Ryś (krakowski biskup pomocniczy, historyk Kościoła)

Data emisji: 6.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/bch

Czytaj także

Matka Boska w sztuce. Bliższa ludowi niż Jezus

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 11:29
- Postać Maryi dużo bardziej pasowała do życia codziennego, niż postać chrystocentrycznego Jezusa - mówiła dr hab. Anna Niedźwiedź przy okazji rozmowy o malarskich wyobrażeniach Matki Boskiej i wystawie ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie.
rozwiń zwiń