X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matka Boska w sztuce. Bliższa ludowi niż Jezus

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 11:29
- Postać Maryi dużo bardziej pasowała do życia codziennego, niż postać chrystocentrycznego Jezusa - mówiła dr hab. Anna Niedźwiedź przy okazji rozmowy o malarskich wyobrażeniach Matki Boskiej i wystawie ikon w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Audio
  • O ikonografii maryjnej opowiadają: dr hab. Anna Niedźwiedź oraz prof. Piotr Krasny (Spotkanie po zmroku/Dwójka)
Fragment obrazu Hans Memling, Maria Lactans, Museum Mayer van den Bergh, Antwerpen
Fragment obrazu Hans Memling, Maria Lactans, Museum Mayer van den Bergh, AntwerpenFoto: wikimedia, domena publiczna

Zobacz więcej
03_Francisco de Zurbaran_Matka Boska Rozancowa.jpg
Wystawa "Maria. Mater Misericordiae"

Wystawa "Maria. Mater Misericordiae" (100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia.) to jedyna oficjalna ekspozycja towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 23 czerwca, a oglądać można ją do 9 października. 

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny Polskiego Radia>>> 

Najstarsze wyobrażenie o Maryi pochodzi z III wieku. Jest to wizerunek Matki Boskiej Karmiącej znajdujący się w Katakumbach na Via Salaria w Rzymie. Ale tak naprawdę dopiero V wiek przyniósł popularyzację ikonografii maryjnej. - Przynajmniej w sztuce ludzie mają skłonność do czynienia obrazu na swoje podobieństwo, dopasowanie wizerunku Boga do swojej sytuacji historycznej, dlatego Chrystus był przede wszystkim panem, cesarzem. Maryja natomiast jest matką miłosierdzia - wyjaśniał prof. Piotr Krasny.

Bardzo istotnym rysem postaci, jak dodała dr hab. Anna Niedźwiedź jest jej ambiwalentność. - Z jednej strony jest to potężną królowa, z drugiej jest to matka karmiąca, cierpiąca. W religijności ludowej ma ona moc sprawczą, a nawet siłę twórczą. Jest mediatorką pomiędzy niebem a ziemią - opowiadała antropolog. 

Dlaczego do III wieku postać Matki Boskiej nie istniała w sztuce? Jakie dzieła możemy podziwiać podczas wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Rozmawiał: Michał Nowak

Goście: dr hab. Anna Niedźwiedź (antropolog kultury),  prof. Piotr Krasny (historyk sztuki, kurator ekspozycji "Maria. Mater Misericordiae")

Data emisji: 28.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Maria Mater Misericordiae". Nieznane twarze Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 15:00
- Większość z tych dzieł po raz pierwszy opuściła swoje miejsce przechowywania, a część z nich nigdy wcześniej nie była pokazywana szerokiej publiczności - mówił dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreślając szczególną rangę wystawy "Maria Mater Misericordiae".
rozwiń zwiń