Karczykowski: zawsze starannie dobieram repertuar

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 14:20
- Głos to skarb, który bardzo łatwo można zniszczyć. Jest wielu dobrych śpiewaków, którzy nadszarpnęli swoją karierę poprzez zły dobór utworów – podkreślił słynny tenor.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Karczykowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ryszard Karczykowski
Ryszard KarczykowskiFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Nuty 1200.jpg
Ryszard Karczykowski. Muzyczne podróże przez Europę

Goszczący w Dwójce Ryszard Karczykowski opowiadał o tym, jak łatwo w fachu śpiewaka operowego popełnić repertuarowy błąd.

- Najtrudniej jest, gdy artysta zachłystuje się propozycją partii, która zupełnie do niego nie pasuje. Niestety to, że to był zły wybór, okazuje się dopiero później. Ja na szczęście nigdy nie przekroczyłem tej niebezpiecznej linii. Pamiętam, jak raz po moim występie w "Rigoletcie" w Covent Garden otrzymałem propozycję partii Pedra w "Nizinach" Eugena d'Alberta, Nie przyjąłem tego angażu, bo to oferta zupełnie nie na mój głos. Pedro rozpisany jest na bohaterski tenor, a lirico-spinto.

W nagraniu posłuchamy również o dzieciństwie Ryszarda Karczykowskiego, kreowaniu ról w operach, a także o tym, że dla śpiewaka operowego etat wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Ryszard Karczykowski (tenor)

Data emisji: 3.05.2017

Godzina emisji: 18.00 

mz/bch

Czytaj także

Kazimierz Kord: orkiestra musi mieć swój "kolor"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 13:00
- Ważne jest, aby muzycy mieli świetnego przewodnika przez dłuższy okres. Tylko wtedy zespół będzie miał swój charakterystyczny styl wykonawczy – powiedział w Dwójce Kazimierz Kord.
rozwiń zwiń