Kazimierz Kord: orkiestra musi mieć swój "kolor"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 13:00
- Ważne jest, aby muzycy mieli świetnego przewodnika przez dłuższy okres. Tylko wtedy zespół będzie miał swój charakterystyczny styl wykonawczy – powiedział w Dwójce Kazimierz Kord.
Audio
  • Z Kazimierzem Kordem rozmawia Anna Skulska (PR, 17.04.2017)
Kazimierz Kord
Kazimierz KordFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Nie jest prawdą, że brzmienie orkiestry ma różnić się w zależności od muzyki. Kwalitet dźwięku powinien być tutaj zawsze podobny. Weźmy na przykład Orkiestrę Filadelfijską, która słynie z przepięknego, okrągłego brzmienia, bez względu na to, czy gra Beethovena czy Prokofiewa. Orkiestry bez swych dyrygentów, którzy nadają im charakter, mogą być prezycyjne i wrtuozowskie, ale zawsze będzie brakowało im "koloru" – dodał artysta, który przygotowywał spektakle operowe m.in. Gärtnerplatztheater w Monachium i Covent Garden w Londynie. 

W nagraniu audycji posłuchamy również o współpracy Kazimierza Korda z nowojorską Metropolitan Opera, a także o cenionych przez niego dyrygentach i orkiestrach.

***

Audycja okolicznościowa 

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 17.04.2017

Godzina emisji: 13.00

mz/bch

Czytaj także

Waldorff: I Konkurs Chopinowski na superheterodynie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:41
- Podczas I Konkursu byłem na wsi pod Trzemesznem. Koncertu laureatów słuchałem dzięki odbiornikowi najnowocześniejszemu na tamte czasy - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff początki swojej wielkiej radiowej przygody.
rozwiń zwiń