Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 17:30
- Człowiek, który stoi w autobusie, jest często ciekawszy niż książka, która dzieje się gdzieś w odległej krainie, na innej planecie, na bezludnie wyspie. Bo człowiek jest wyspą, którą należy odkryć – podkreślał Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.
Audio
  • Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wojciech Chmielewski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, 30 maja 2017 r.
Wojciech Chmielewski podczas uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, 30 maja 2017 r.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Marcin Przybylski 1200.jpg
"Najlepsza dentystka w Londynie", czyli tajemnicza zwyczajność

- Staram się odkryć człowieka: zwyczajnego, zamęczonego, stłamszonego przez szybko zmieniające się życie, szybko zmieniającą się Warszawę - opowiadał gość Dwójki.

Wojciech Chmielewski mówił również w audycji o wpływie "tajemniczego życia miasta" na swoje pisanie, o sekrecie dobrego opowiadania, o pisarstwie Raymonda Carvera i filmie Roberta Altmana, a także o swoim mistrzu i przyjacielu Marku Nowakowskim. To od niego uczył się tego, że literatura to zawsze sprawa pomiędzy "pisarzem a światem".

W audycji wysłuchaliśmy również wypowiedzi jurorów Nagrody im. Marka Nowakowskiego a także, z nagrań archiwalnych, samego autora "Benka Kwiaciarza". Marek Nowakowski w 2007 roku mówił o debiutanckiej wówczas książce Wojciecha Chmielewskiego.

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadz: Dorota Gacek

Goście: Wojciech Chmielewski (autor tomów opowiadań "Biały bokser", "Brzytwa", "Najlepsza dentystka w Londynie", powieści "Kawa u Doroty" i "Belweder gryzie w rękę", a także słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, artykułów i szkiców publikowanych w prasie), Irena Makarewicz, prof. Maciej Urbanowski i Mateusz Matyszkowicz (jurorzy Nagrody im. Marka Nowakowskiego)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/gs

Czytaj także

Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 09:00
- W tym pisarstwie jest coś, czego brakowało mi we współczesnej literaturze polskiej, która trochę ucieka od rzeczywistości. Chmielewski dostrzega ciemne strony nowoczesności niszczącej elementy wielkomiejskiego pejzażu, o których pisał Nowakowski – mówił w Dwójce przewodniczący kapituły nagrody Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń